MAGAREĆA KLUPA

Je li Budo prepreka za EU?

VL
Autor
Jasmina Popović
26.09.2008.
u 17:35

Premijer Sanader poslao je iz New Yorka čudnu poruku po kojoj ispada da su jedina prepreka ulasku Hrvatske u EU Mesićevi savjetnici. Otpusti li predsjednik svoje savjetnike, koji već 18 godina spavaju i sanjaju Hrvatsku u nesvrstanima, prepreka više ne bi bilo.

Zavidni “mesićevci” ne mogu prožvakati velike vanjskopolitičke uspjehe Sanaderove vlade, kaže ljutiti premijer, koji je i porukama iz Bruxellesa nakon Mesićeva govora na Zagrebačkom velesajmu i ovom posljednjom iz New Yorka stvorio sliku o Mesićevim savjetnicima kao o nekom čudnom tijelu odijeljenom od predsjednika koji ih je izabrao i postavio, kao o nekoj skupini koja vodi svoj posebni život trujući naivnog Mesića svojim nesnošljivostima protiv nadasve uspješne vlade i premijera.

Naravno da, recimo, Budimir Lončar, sanjao on nesvrstane i Jugoslaviju ili ne, nije prepreka za ulazak Hrvatske u EU.

Tvrditi da su Mesićev govor na Velesajmu ili savjetničke sklonosti krivac za stagnaciju pregovora s EU i možebitni ulazak Hrvatske 2014. godina isto je kao tvrditi da je afera “sir i vrhnje” kulminacija borbe protiv nepravilnosti u Zagrebačkim cestama i Bandićevu Holdingu, tri pladnja pršuta i gledanje kroz prste studentima vrhunac obračuna s korupcijom na sveučilištu, a jedna peka i dva noćenja u Monte Carlu rješenje privatizacijskih marifetluka u Hrvatskom fondu za privatizaciju.

I jedno i drugo je jednostavno neuvjerljivo, a Sanader je drugom, vrlo brzopletom izjavom pokazao da su mu živci pri kraju. Mesićevi savjetnici su Mesićev problem, njihov utjecaj na javnost je neznatan pa je deplasirano nasrtati na njih – koji će za godinu dana i tako nestati, kako je lijepo primijetio Sanader – kad je sam Mesić puno bolja meta.

No Sanader zna da je upit šefa države o troškovima u veleposlanstvima legitiman iako je pitanje treba li ići preko medija ili je bilo dovoljno postaviti pitanje Vladi i nekom iz MVP-a. Možda je Mesić nezadovoljan komunikacijom koju ima s Vladom?

Možda je odlučio zadnje godine svog mandata jasno pokazati da se svrstao na političkoj skali i da će raditi za protivničku stranu, ali sve to skupa nema nikakve veze s hrvatskim šansama za ulazak u EU i Sanader je previše iskusan da to ne bi znao.

Ono što začuđuje jest Sanaderova sve očitija nervoza. On, koji je dugo držao “von oben” poziciju puštajući da se s kritičarima razračunavaju vjerni suradnici poput J. Kosor, Polančeca ili Šukera, očito proživljava veliku krizu. Mnogo se toga okrenulo protiv njega u ovom mandatu. U kuloarima se govori da je potegnuo političke veze kako bi zamolio da, ako Srbija ulazi u igru, Hrvatska bude barem šest mjeseci ranije primljena.

Točno ili ne, sigurno je da se Sanader Tadićevim izjavama da Srbija može biti kandidat za EU već sredinom 2009. ne veseli. On zna da je on taj koji će biti odgovoran ako vrlo brzo pred Bruxelles ne izađe s dvije-tri prave i konkretne akcije i propusti dobro raspoloženje prema Hrvatskoj u dijelu Unije, koja bi željela jednom dobrom viješću sama sebi ublažiti frustraciju zbog propasti Ustava i kraha Lisabonskog ugovora.

On je taj koji se odbio odreći svojih ministara koji se nisu iskazali u antikorupcijskim akcijama i time dopustio da se sve svede na hvatanje “pikzibnera”. On je umanjio Polančecovu odgovornost u Maestru i Rončevićevu u vezi s vojnim kamionima dok je bio ministar obrane, a sada ga štiti i kao ministra policije.

Sanader šalje poruku da je svoje ljude stavio ispred interesa Hrvatske, pokrio ih svojim autoritetom i snagom i sada mora znati podnijeti i posljedice tih postupaka, mora se nositi s nezadovoljstvom naroda, s jedne, i Bruxellesa, s druge strane, mora ući u izborne utrke s vrlo nepovoljnih pozicija. Sanader zna da će, ne uđe li Hrvatska brzo u finale pregovora s EU, biti kriv jedino on. I to ga, zapravo, ljuti, a ne Budo Lončar.

Želite prijaviti greške?