Milorad Pupovac, nakon 22 godine uložene u svoju političku karijeru i funkciju neupitnog lidera srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj, morat će redefinirati svoj položaj, koji mu je jako ugrožen. A do prije nekoliko dana izgledao je idealan. U skladu s temeljima politike SDSS-a, Pupovac je formirao dogmu da ova nacionalna stranka Srba uvijek treba biti i politički partner vladajuće hrvatske političke opcije. Preuzeo je i upravlja krovnom koordinacijom Srpskim narodnim vijećem (SNV), koje svake godine, u redovitim kvartalnim isplatama, iz državnog proračuna (proračunske pričuve) dobiva milijune kuna. Te su kune namijenjene “aktivnostima srpske manjine”, a do sada država nije od Pupovca zahtijevala i pedantnu klasifikaciju troškova. Tim novcem financiraju se i tjedne novine “Novosti”, koje nisu strogo etničke, naprotiv, sudjeluju u političkom životu RH.
No, sve se to sada mijenja. HDZ, Pupovčev politički partner, izgubio je vlast u državi. Novi premijer Milanović nije trebao slično partnerstvo s Pupovcem. Dijelom zato što ne može provariti dugogodišnje partnerstvo Pupovca sa Sanaderom i Kosor, a dijelom što se vodi internom SDP-ovom poštapalicom “što će nam Pupovac, kod nas ima više Srba nego kod njega”. Pupovcu ruši rejting i to što je lider Srbije Boris Tadić, s kojim je Pupovac politički blizak, također izgubio izbore, a pobjeđuje Tomislav Nikolić, protiv kojega je Pupovac politički istupao. Nikolića je pak podržao drugi politički lider Srba u Hrvatskoj Veljko Džakula, koji vodi konkurentski SDF i godinama je najžešći Pupovčev kritičar.
No, mogao je Džakula još dugo “grickati” lik i djelo Milorada Pupovca, pa se to ne bi “hvatalo”, da se u ovu političku igru nije uključio predsjednik Josipović svojim pozivom političkim predstavnicima Srba da sudjeluju u obilježavanju obljetnice Oluje u Kninu. Poziv, koji je po navici Pupovac odbio, Veljko Džakula je prihvatio jer je, očito bolje informiran, shvatio da iza Josipovićeva poziva stoji nešto krupno. Kasnije je to shvatio i Pupovac s obzirom na to da tjednik “Novosti” koji on financira izravno napada Josipovića i optužuje ga da zagorčava život SNV-u. Zvuči kao da je Pupovac proglasio rat hrvatskom predsjedniku. Zapravo, Pupovca je zabrinut što se Josipović angažirao oko srpske političke scene u Hrvatskoj, oko hrvatsko-srpskog pomirenja, a uslijedit će očito i sastanci s Tomislavom Nikolićem.
Josipović je jednostavno ušetao u ovaj politički prostor, za koji premijer Milanović nije pokazivao interes. SDP, naime, ovdje održava licemjernu, pristojnije rečeno, pragmatičnu ulogu. Glasovi koje SDP dobiva od birača srpske nacionalnosti dragi su im, ali nije im drago čuti, a još manje ostvariti, zahtjeve srpske manjinske zajednice. Tako zbore sami predstavnici Srba, ljutiti što se i dalje potvrđuje pravilo da na izborima tri četvrtine glasova Srba odlaze hrvatskim političkim strankama (premoćno SDP-u i HNS-u), a samo 25.000 birača Srba daje glasove srpskim političkim strankama. To što 100.000 birača srpske nacionalnosti ne glasa za srpske etničke stranke svakako dodatno ograničava legitimitet Pupovcu, ali i bilo kojem drugom predstavniku Srba.
Milanović u ovom kolopletu ne poduzima mnogo, samo nastavlja “točiti” kune Pupovčevu SNV-u. Otkad je došao na vlast, njegova je vlada već “pretočila” iz pričuve nešto manje od četiri milijuna kuna. S obzirom na to da je Vlada, od 118 milijuna kuna pričuve, ove godine već potrošila 114 milijuna, teško da će Pupovac po automatizmu nastaviti dobivati novac. Pogotovu zato što, kažu, već dvije godine nije sazvao skupštinu SNV-a pa mu prijeti i zahtjev za vraćanje novca. “Problem s Pupovcem je to što je on u Ustav ugradio sebe, a ne srpsku manjinu”, kažu slikovito njegovi kritičari.
.....a haaaaa...smjena ? :))