Ina je započela s probnom proizvodnjom plina na dva eksploatacijska plinska polja, Vučkovec i Zebanec u Međimurju, a početkom 2017. očekuje se pokretanje proizvodnje i na eksploatacijskom polju Vukanovec.
Očekuje se da će nova proizvodnja plina u drugoj polovici 2016. povećati ukupnu Ininu proizvodnju ugljikovodika na prosječnoj razini od 2 MBOE/d (tisuću barela ekvivalenata nafte na dan), što je oko 5 posto porasta u odnosu na sadašnju razinu ukupne proizvodnje ugljikovodika kompanije. Dodatni porast očekuje se u 2017., istaknuto je. Preduvjeti za novu proizvodnju stvoreni su nakon uspješne realizacije projekta Međimurje u sklopu kojeg su u posljednje dvije godine završeni radovi na izgradnji potrebnih rudarskih i pratećih objekata.
U sklopu projekta izbušeno je i opremljeno pet proizvodnih bušotina te je izgrađeno ukupno 100 kilometara novih cjevovoda, od kojih se 73 kilometra odnosi na otpremni plinovod kojim se proizvedeni plin iz Međimurja otprema prema Centralnoj plinskoj stanici Molve na daljnju obradu i čišćenje. "Planirane komercijalno pridobive količine plina kreću se na razini od oko milijardu kubičnih metara, a proizvest će se do 2024. godine. Ovo povećanje ukupne Inine domaće proizvodnje plina značajno je, kako za našu kompaniju, tako i za Hrvatsku", kazao je izvršni direktor SD Istraživanja i proizvodnje nafte i plina Želimir Šikonja.
Ina je u projekt Međimurje uložila 450 milijuna kuna, a njegova uspješna realizacija znači i povratak proizvodnje ugljikovodika na ovaj prostor nakon 25 godina stanke. Građevinske radove izvodila su četiri konzorcija hrvatskih tvrtki, od kojih su dva bila predvođena tvrtkom STSI, članicom Ina Grupe, te dva predvođena tvrtkama Končar – Inženjering za energetiku i transport te Đuro Đaković Holding. "Ponosni smo na činjenicu da je ovaj projekt uspješno realizirala hrvatska operativa te smo svjesni uloge i utjecaja koji naša kompanija svojim proizvodnim aktivnostima ima na cjelokupno hrvatsko gospodarstvo", istaknuo je predsjednik Uprave Ine Zoltan Aldott.
Kazao je kako je "pokretanjem proizvodnje plina u Međimurju Ina još jednom dokazala da posjeduje potrebno znanje, iskustvo i vještine za uspješno realiziranje ovako složenih projekata". Tehnički ministar gospodarstva Tomislav Panenić istaknuo je kako "takve investicije ne znače samo razvoj industrije, već i sigurnost opskrbe te smanjenje energetske ovisnosti". Pouzdana opskrba plinom, kao važan čimbenik energetske neovisnosti Republike Hrvatske, temelj je i za funkcioniranje te razvoj hrvatskog gospodarstva, kazao je Panenić.
Inina proizvodnja plina u Međimurju u sinergiji je s proizvodnjom nafte koju kompanija ima u Moslavini. Naime, ugljični dioksid koji se izdvaja iz međimurskog plina neće se puštati u zrak, već će se cjevovodom transportirati do naftnih ležišta Žutica i Ivanić, gdje će se ponovno utiskivati u zemlju zbog pridobivanja dodatnih količina nafte u sklopu EOR (Enhanced Oil Recovery) projekta. Zatvoreni sustav proizvodnje koji se koristi na postrojenjima u Međimurju bitan je za očuvanje okoliša, što je u skladu s Ininom opredijeljenosti k održivom razvoju na dobrobit svih dionika, rečeno je. Puštanju u probnu proizvodnju prisustvovali su i predstavnici lokalne i regionalne samouprave koji su istaknuli važnost ovog projekta za unaprjeđenje kvalitete života lokalnih zajednica na ovom području.
>> Ina od MOL-a preuzela Energopetrol
"U Međimurju pušten u rad projekt od 450 milijuna kuna" - u rad je pušten PROJEKT??? bravo!!!