To što će se rad 6000 banaka eurozone ubuduće nadzirati može biti samo korisno i nije nikakvo smanjivanje ili delegiranje državnog suvereniteta. Nadzor nad bankama “Eurolandije” započet će 2013. i od početka 2014. godine bit će sve banke pod nadzorom Europske središnje banke, koja će morati imati odvojenu monetarnu politiku od toga nadzora. Nadzornik, pak, odgovara Europskom parlamentu. Odbijen je prijedlog njemačke kancelarke Angele Merkel o uvođenju supervizora koji bi imao pravo veta na državne proračune zemalja s eurom. Merkel je, međutim, uspjela progurati prijedlog da se odgodi dokapitalizacija banaka iz fondova za spašavanje sve do stupanja na snagu nadzora nad svim bankama. Ministri financija i ekonomije Euroskupine odredit će kriterije na osnovi kojih banke mogu zatražiti pomoć fonda.
Sastanak na vrhu 27 država EU, u prisutnosti i hrvatskog premijera Zorana Milanovića, započeo je u Bruxellesu s oštrim stajalištem Berlina, koji je tražio, praktički, nadzor nad svime što ima šum novca, pa prema tome i nad državnim proračunima. Za Merkel to je bio početak njezine predizborne kampanje. Ono što je kazala slatka je glazba za uši većine Nijemaca.
“Učinili smo veliki napredak u jačanju discipline u bilancama zahvaljujući i “fiscal compactu”, ali držimo, govorim u ime cijele vlade, da možemo učiniti i korak naprijed davanjem Europi ovlasti za interveniranje u nacionalnim bilancama”, izjavila je Merkel. Nijemci drže da su svi narodi, osim njih, rasipnici i da im netko treba određivati što trebaju činiti. U suprotnom, nisu voljni nikomu posuđivati novac. Na stranu to što su Grci rasprčkali svoj i tuđi novac i što im je potrebna veća disciplina u baratanju s novcem, ali da im se baš kao maloj djeci zabranjuje kupnja slatkiša možda nalikuje na ponašanje strogih roditelja. Grčka mora uvesti strogost u baratanju s novcem, prije svega zbog same sebe, ali da je se palicom lupa po prstima ne napiše li zadovoljavajuće zadaću možda nije najbolja odgojna metoda.
Na te prijedloge francuski predsjednik François Hollande hladno je kazao: “Nije vrijeme za nove sporazume”. Talijanski premijer Mario Monti potvrdio je stajalište francuskog predsjednika izjavom da nisu potrebni novi mehanizmi ili supervizori. A što je izjavio premijer Milanović? Hrvatska je s EU potpisala jedan ugovor, “a ovo o čemu se razgovara posljednjih devet mjeseci je nešto drugo”, te “o tome će se hrvatska javnost, politika i zajednica građana očitovati i o tome građane moramo informirati. To su jako važne stvari jer se tiču naše sudbine, našeg identiteta i džepa, u krajnjem slučaju. Kad smo izlazili na referendum, uopće to nismo imali pred očima. Hrvatski građani će se o svim stvarima morati očitovati. Možda i na nekim oblicima referenduma”, kazao je Milanović. Dakle, Milanović je pozvao na referendum za nešto što se neće provesti, za nešto što je bilo predloženo samo za države s eurom, među kojima (još) nema Hrvatske, odnosno za nešto što su drugi već odbacili u začetku. Na stranu to što su u nekim državama referendumi raspisivani za više stvari, što u nekim državama (kao što je Njemačka) nisu ni predviđeni, a u drugima (kao što je Italija) mogu biti samo abrogativni, odnosno za ukidanje nekog već postojećeg zakona, ali izjaviti kako treba raspisati referendum znači, u najmanju ruku, da je Milanović, možda, izletio s izjavom od koje je mogao poštedjeti javnost. Ili možda njome želi, kao što smo mi sada učinili, dati materijal za pisanje kako bi se zataškala druga pitanja, kao što su, na primjer, zašto Vlada već sada ne uvodi neka pravila europskog poslovanja (spomenimo samo roaming, koji je u EU praktički ukinut od 1. srpnja 2012., a u Hrvatskoj je iznimno skup), umjesto što s njima odugovlači do ulaska Hrvatske u EU. Koliko je europskih zakona uz koje bi Hrvati mogli živjeti bolje odgođeno za 1. srpnja 2013. kako bi se udovoljilo nekim lobijima? Možda bi to bilo pravo pitanje, jer da se nad bankama treba provesti nadzor ne samo da nije pitanje za referendum već se tim nadzorom i ne smanjuje suverenitet ni jedne države, a još manje ugrožava identitet Hrvata.
Nijemci drže da su svi narodi, osim njih, rasipnici i da im netko treba određivati što trebaju činiti. U suprotnom, nisu voljni nikomu posuđivati novac
Još nema komentara
Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.