Kiparstvo

Animalističke skulpture B. Deškovića izložene u Klanjcu

desko
GAA
07.05.2011.
u 06:40

Dešković je bio poznat kao strastven lovac, što se odrazilo na njegov umjetnički rad. Najizrazitiji je animalist u hrvatskoj skulpturi

Kipar Branislav Dešković slovi za najboljega hrvatskoga animalista 20. stoljeća. U salonu Galerije Antuna Augustinčića u Klanjcu otvorena je jučer izložba ovoga akademskog kipara. Dešković  je rođen u Pučišćima 11. ožujka 1883., a umro u Zagrebu 20. kolovoza 1939. Školovao se u Veneciji, Beču i Parizu, gdje redovito izlaže na Salonu. Kao dobrovoljac otišao je u rat u Crnu Goru 1914. godine, a poslije u Rim, Ženevu i Pariz. Od 1921. godine živio je u Splitu.

Kako navodi u katalogu Božidar Pejković, viši kustos i voditelj Galerije Antuna Augustinčića, Dešković je bio poznat kao strastveni lovac, što se odrazilo na njegov umjetnički rad. Najizrazitiji je animalist u hrvatskoj skulpturi, izrađivao je ponajviše kipove lovačkih pasa u raznim položajima, ali i drugih životinja. Za boravka u Sarajevu 1910. dobio je nadahnuće u bosanskim likovima, koje je prikazao u nekoliko skulptura. Smatran je prvim impresionistom hrvatskog kiparstva. Zbog neuredna i bohemskog života, psihički je obolio te naposljetku umire u vrapčanskoj bolnici. Djela su mu izložena u Zagrebu, Splitu i Bolu na Braču u galeriji koja nosi njegovo ime.

Izložba je nastala u okviru međumuzejske razmjene između MHZ – Galerije Antuna Augustinčića i Centra za kulturu Brač – Galerije umjetnina „Branislav Dešković“. Koncepciju izložbe potpisuju ravnateljica bračkog Centra za kulturu Jasna Damjanović i voditelj bolske galerije Perica Doljanin, dok je za postav izložbe odgovoran voditelj klanječke Galerije Božidar Pejković. Izložene su sve Deškovićeve skulpture iz fundusa Galerije umjetnina „Branislav Dešković“, njih 22, izuzev 3 koje su smještene in situ na Bolu, a sve su u bronci.

Uz izložbu je tiskan dvojezični (hrv. – eng.) katalog s fotografijama svih Deškovićevih bolskih skulptura i tekstovima Duška Kečkemeta, najvećeg poznavatelja Deškovićeva djela i autora njegove monografije iz 1977., te tekstom Guida Quiena o Galeriji umjetnina „Branislav Dešković“.

Na otvorenju izložbe prikazan je dokumentarni filma u produkciji HTV-a "Skica za portret – Pas koji se češe". Izložba traje do 6. lipnja 2011., a može se razgledati svakodnevno od 9 do 17 sati.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije