Nova knjiga Krešimira Nemeca "Čitanje grada" zbirka je eseja koja je nedavno izašla u biblioteci Otvorena knjiga nakade Ljevak. Knjiga je koncipirana interdisciplinarno i pripada području semiotike književnosti i urbane antropologije. Cilj joj je pokazati kako se u različitim djelima (uglavnom hrvatske književnosti) prikazivao/reprezentirao grad, gradski život i urbano iskustvo općenito.
Budući da je grad prostor u kome se najjasnije očituje opozicija priroda-kultura, slika urbanoga prostora u hrvatskoj književnosti varira od fascinacije do straha i nelagode. Velikim brojem književnih djela dominira urbanofobija i želja za bijegom iz urbanoga prostora koji se često prispodobljuje mitskim nemanima i artikulira biblijskim metaforama Sodome i Gomore. S iznimkom Dubrovnika, kao urbane strukture duga trajanja, naša književnost uglavnom preferira selo i pastoralne ugođaje. Od razdoblja moderne grad se počinje promatrati kao proces, kao simultanost različitosti. S jedne strane urbana struktura nudi veliku kulturnu ponudu (kazališta, koncerti, kino, izložbe) i mogućnost zadovoljenja različitih potreba, ali i urbanu otuđenost i depresiju.
Osjećaj usamljenosti u gomili upravo je jedna od temeljnih karakteristika urbanoga života. Taj će aspekt osobito doći do izražaja u djelima novijega datuma. U knjizi se razmatraju i fenomeni urbanoga nomadizma, beskućništva, života u suburbiji, odnosi centra i periferije te šoping-centri kao novi označitelji tranzicijskoga grada.
Prof. dr. sc. Krešimir Nemec rođen je 29. svibnja 1953. godine u Županji. Diplomirao je na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1977. godine (grupe: Jugoslavenski jezici i književnosti i Komparativna književnost). Magistarski rad obranio je 1981., a doktorsku disertaciju ("Integracija i organizacija diskurzivnog u suvremenoj pripovjednoj prozi") 1985. godine. Od 2001. godine redoviti je profesor na Filozofskom fakultetu, predstojnik je Katedre za noviju hrvatsku književnost od 2006. Za člana suradnika HAZU-a izabran 2000. godine; za redovitoga člana 2008.
Knjigu je Ljevak objavio u mekom i tvrdom uvezu, a cijene su 149 i 179 kuna.