Narodni vez Vojvodine odlično se uklopio u modne ideje Ivane Bakal, koja se ubraja među etablirane hrvatske modne dizajnere i autore nakita izložba kojih se otvara večeras u Muzeju za umjetnost i obrt, a dio je ovogodišnjeg Modnog ormara TTF-a. S više ili manje vidljivih tragova etnoinspiracije u svom se modnom dizajnu, predstavlja se 15 dizajnera i četvero autora nakita – Ivana Midžića, Marija Nokaja, Luku Petrinjaka i Dijanu Sokolić. Izložbu su jučer vidjeli novinari i ona je – prekrasna!
Koliko je autora, toliko je priča ugrađeno u modni izričaj odabranih dizajnera. Dženisa Pecotić i Emina Kušan izložile su veliku tekstilnu formu na kojoj je oslikan istarski kažun. Dekonstruirani model pokraj ovoga, jasan je apel za očuvanje te male kamene kućice.Gotovo je nemoguće pogoditi da Igor Galaš pletivom interpretira slavonsku nošnju. No kad vam to objasni, onda lako uočavate kako se tu tradicijski plise pretvara u valove crne čahuraste pletene haljine s upletenom keceljom u zlatastoj boji. Izvor je tu narodni, ali je model hipermoderan.
Na taj su način etnopoticaje koristile i I-gle, Tomo Jerčić, Igor Dobranić, Nada Došen, Milena Rogulj (inspirirana afričkim etnom). Melita Čoga prevela je naslijeđe sakralne arhitekture na kostimografski način. Sanja Jakupec dala je indijansku vjenčanicu s resama koja, kad se raskrile ruke, podsjeća na orlov let. Sandra Škaro išla je tragom spajanja nespojivog u odjeći Fride Kahlo. Zadivljujući je i svijet kukaca dan u pokrivalima za glavu Ane Fucijaš.