Paul McCartney, Sting, Kate Bush, Chris Martin, Led Zeppelin i brojni drugi britanski glazbenici potpisali su otvoreno pismo u kojem pozivaju premijera Ujedinjenog Kraljevstva Borisa Johnsona da provede promjene u ekonomskom modelu streaminga, prenosi The Guardian.
Njihov prijedlog odnosi se na Zakon o autorskim pravima iz 1988. godine. Žele da se i na streaming platformama naknade za autorske naknade plaćaju kao radiju pa da količina novca koji ide glazbeniku ovisi o broju puštanja određene pjesme. Kod streamanja, za razliku od radija, zarada glazbenika ovisi o uvjetima i dogovoru svake pojedine streaming platforme.
- Vrijednost glazbe moramo vratiti tamo gdje joj je mjesto, u ruke glazbenika - napisali su glazbenici u pismu premijeru koje je potpisalo 156 umjetnika. Istaknuli su da su predugo platforme za streaming, izdavačke kuće i drugi internetski divovi iskorištavali izvođače i kreatore glazbenog sadržaja, bez da su ih pošteno nagradili.
Važnost digitalnih servisa osobito je izražena za vrijeme pandemije koronavirusa, piše Hrvatska diskografska udruga, zbog brojnih privremenih zatvaranja glazbenih prodavaonica, kao i obustave svih izvedbi uživo. Stoga je jedini način uživanja u glazbi bio onaj virtualan.
- Streaming servisi su sve što trenutno glazbenici imaju od glazbe. Izvođači koji imaju izdavačku kuću i oni koji nemaju su tamo u potpunosti izjednačeni. Doslovno svaki umjetnik na taj način može prodati svoju glazbu ljudima i doći do publike - za HDU je rekla pjevačica Žanamari.
YouTube je najkorišteniji streaming servis na globalnoj razini, a na većini ga tržišta slijedi Spotify, pokazuju podatci iz godišnjeg Nielsenovog izvješća za 2019. godinu.