Pjesnici pobjednici

Goranov vijenac Delimiru Rešickom, Goran Martini Vidaić

Delimir Rešicki
arhiva VL
21.02.2011.
u 10:47

Dati glas bezglasnom, uprizoriti nevidljivo i uzdići obezvrijeđeno, taktika je koja pjesništvo Rešickog stavlja uz bok onim društvenim praksama koje pružaju otpor različitim oblicima hegemonije... stoji u obrazloženju žirija

Dobitnik Goranova vijenca za 2011. godinu je ugledni hrvatski pjesnik Delimir Rešicki. Nagradu Goran za mlade pjesnike dobila je Martina Vidaić. Nagrade će im biti uručene na središnjoj manifestaciji Goranova proljeća, 21. ožujka u Lukovdolu.

Ove godine Goranovo proljeće započinje 20. ožujka zagrebačkim nastupima pjesnika, a nastavlja se dodjelom nagrada u Lukovdolu te dvodnevnim programima u riječkom Art kinu i Klubu Palach. Zaključni program Goranova proljeća bit će 23. ožujka u Studentskom centru. O pobjednicima je odlučio žiri u sastavu: Evelina Rudan, Branko Čegec, Miroslav Kirin, Miloš Đurđević i Tvrtko Vuković. Goranov vijenac dodijelili su jednoglasno te u obrazloženju, između ostalog, napisali:

"Pjesništvo Delimira Rešickog višestruko je nagrađivano i u domovini i inozemstvu. Njegove pjesme uvrštavane su u sve utjecajnije antologije i preglede hrvatskog pjesništva, a prevođene su na brojne strane jezike, između ostalih na njemački, engleski, francuski i talijanski.

Stavljajući ustrajno jezik pjesništva u odnos s drugim društvenim jezicima, poput kršćanstva, nacionalne povijesti ili supkulture, Rešicki nastoji otvoriti i problem političnosti književnosti. Njegovo pjesništvo na taj način za svoje polazište uzima davanje glasa onome što je u našoj službenoj kulturi obično nijemo, onome što nema glasa, što (se) ne glasa. Dati glas bezglasnom, uprizoriti nevidljivo i uzdići obezvrijeđeno taktika je koja pjesništvo Rešickog stavlja uz bok onim društvenim praksama koje pružaju otpor različitim oblicima hegemonije tako što ustrajno ogoljuju njezine ideološke mehanizme. U konačnici, dati glas bezglasnom, staviti ga u jezik pjesništva, ukazuje na činjenicu kako glas, glasnost ili glasačka mašina nužno za sobom ostavljaju pustoš utišanog, groblje tišine. Toj šutljivosti svojim pjesništvom Rešicki daje tijelo i tako oslobađa njezin podrivački potencijal..."

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije