Nakon godine kriznog posta i štednje, Koncertna direkcija Zagreb ponovo pokreće Svijet glazbe. Sudeći prema objavljenom programu pet koncerata, počevši od recitala pijanističkog genijalca Jevgenija Kissina 19. rujna, popularni pretplatnički ciklus nastoji zadržati elitni i ekskluzivni status. Veliki maestro Myung-Whun Chung dolazi sa slavnim orkestrom Staatskapelle Dresden i Mahlerovom Devetom simfonijom, a Bergenska filharmonija uz dirigenta Andrewa Littona dovodi u Zagreb prelijepu virtuoznu violinisticu Nicolu Benedetti. Simfoničari HRT-a u ciklusu će zasvirati pod vodstvom velikog ruskog maestra Jurija Simonova, a solist će biti Nikita Borisoglebskij, pobjednik violinističkih natjecanja Sibelius i Kreisler. Još jedan fantastičan mladi violinist, Mađar Kristof Barati, zatvara ciklus skupa s izvrsnim ansamblom \"Budafoki Dohnanyi Zenekar\".
Međutim, Svijet glazbe zapravo počinje već u utorak, 30. travnja, senzacionalnim \"nultim\" koncertom: s početkomu 19.30 u Lisinskom nastupa jedna od najvećih glazbenih umjetnica današnjice, slavna portugalska pijanistica Maria Joao Pires. Svirat će Chopinov Drugi klavirski koncert u f-molu uz ništa manje slavni orkestar i dirigenta: engleski maestro Trevor Pinnock i Komorni orkestar grada Basela večer će početi Siegfriedovom idilom Richarda Wagnera, a završiti Mozartovom Jupiter-simfonijom. Za publiku je svakako važna vijest to da će ulaznice za ovaj koncert dobiti na dar svi oni koji već u ponedjeljak ili utorak na blagajni Lisinskog ili Koncertne direkcije u Kneza Mislava 18 kupe pretplatu za Svijet glazbe. Može i na rate!
A uoči svog prvog nastupa u Hrvatskoj Maria Joao Pires odgovorila nam je na nekoliko pitanja o svojoj umjetničkoj misiji. Riječ je o umjetnici koja čvrsto vjeruje u važnost glazbe za svijet u kojem živimo. Zbog toga je, nezadovoljna premalom potporom koju je u domovini dobila za svoj umjetnički i kulturni centar Belgais, 2006. godine preselila u Brazil.
Glavni razlog bio je nedostatak interesa za nove i eksperimentalne projekte u Portugalu što je vrlo čudno i tužno za zemlju koja je prije četiri stoljeća prednjačila u otkrivanju svega novog – napisala nam je glazbenica o svom preseljenju u Brazil, dodajući kako je Južna Amerika općenito kontinent ogromnih mogućnosti koji mnogim ljudima pruža novu priliku.
O umjetničkoj iskrenosti i strasti Marie Joao Pires, koja će se sigurno čuti i u njenom Chopinu, najbolje svjedoči i njen odnos prema glazbenoj industriji, velikim diskografskim kućama i agencijama: \"Ja svakako osjećam da mi umjetnici i ta industrija više nismo na istoj strani. Ne želim početi rat, ali vjerujem da se napredovati može samo stvaranjem skupina istomišljenika koji žele pomoći glazbi da raste.