Iako se ne zna ime Dioklecijanova arhitekta, poznato je tko je palaču odlučio napraviti kao – edukativnu igru za djecu i roditelje. Arhitektica Renata Capponi više od pola godine istraživala je dokumentarnu građu kako bi otkrila izvorni izgled Dioklecijanove palače na prijelazu iz 3. u 4. stoljeće naše ere, kada je sagrađena. Po kompoziciji bila je carska vila, helenistički grad i utvrda vojnog logora i napravljena je točno onako kako je Dioklecijan želio. Izgled joj je poslije izmijenjen – vanjski zidovi, osim zapadnog, uglavnom su dobro očuvani, a od 16 kula na pročeljnim zidovima stoje tri. Palača od 7. stoljeća živi kao grad Split koji se širi prema zapadu. Srednjovjekovne adaptacije sakralnih objekata palače u splitsku katedralu i krstionicu, predromaničke crkvice sv. Martina i Gospe od Zvonika, predromaničke, romaničke, gotičke, renesansne i druge građevine, svjedoče o prilagodbi grada vremenu i životu stanovnika. Capponi je palaču napravila od tvrđeg kartona u obliku A4 knjižice koja se izrezuje i lijepi. Na modelu slagalice otisnuti su elementi arhitekture na latinskome jeziku s prijevodom na hrvatski i engleski. Slagalica je i pametni suvenir koji promiče kulturnu baštinu i rimsku arhitekturu. Prva je u nizu slagalica Take&Make, a može se nabaviti na području Splita na kioscima Tiska, u Profilovim dućanima, Algoritmu, a u Zagrebu u Profil Megastoreu za 20 kuna.
Pametna slagalica koja nas uči o baštini
Edukativnu igru za djecu i roditelje autorica Renata Capponi osmislila je kako bi se, družeći se, učilo i kvalitetno provodilo vrijeme
Komentara 2
Fora
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Bravoo !! Konačno originalan suvenir. To što je ideja domišljati copy/paste od inozemnih ne umanjuje njenu vrijednost.