“Povijest Bosne i Hercegovine” iz pera Krunoslava Draganovića i još 13 autora, zbirka pjesama “Kamenopis” Borislava Arapovića, “Vareške priče” Željka Ivankovića ili “Sezona pakla” Zorana Filipovića tek su neka od izdanja Hrvatskog kulturnog društva Napredak izložena u predvorju zagrebačke Nacionalne i sveučilišne knjižnice u povodu Napretkova 115. rođendana.
Knjige iz fundusa NSK
Donedavni voditelj zbirke starih rukopisa NSK Ivan Kosić (sada u mirovini) za izložbu je odabrao 63 izdanja iz fundusa zagrebačke knjižnice, objavljena u rasponu od 1990. godine kada je obnovljen rad Napretka, pa sve do 2015. godine.
– Ideja Napretka nikada nije potrošena jer, da je tako, ne bi se mogao tako uspješno obnoviti njegov rad. Sada Napredak ima 65 podružnica u nekoliko zemalja. Treba reći da je Napredak prvo hrvatsko, a tek onda bosansko, pa hercegovačko pa i sveljudsko društvo. U Bosni i Hercegovini svaka baka zna što je Napredak, ali u Hrvatskoj, na žalost nije tako – rekao je dugogodišnji predsjednik Napretka Franjo Topić. Zahvalio je Ministarstvu kulture Republike Hrvatske na financijskoj pomoći od pola milijuna kuna rekavši da prebogata Napretkova djelatnost zaslužuje i veći iznos.
– Mi daleko više radimo nego što bi to bilo normalno. Izabrali smo raditi, a ne kukati. Ni u ratu, kada je general Ratko Mladić bio bog Mars, nismo priznavali okolnosti, nego smo kulturno djelovali, objavljivali knjige, organizirali koncerte i predstave, dijelili hranu – istaknuo je Franjo Topić spomenuvši da je od obnove svoga rada Napredak organizirao više od 9330 manifestacija, objavio 565 knjiga te pomagao čak 2850 stipendista.
– Svakome želimo pomoći koliko možemo da živi u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj. Ali nikome ne želimo pomoći da ode. Sada ću reći nešto što će neobično odjeknuti, a to je da se nikada u nas nije bolje živjelo. Prema statističkim podacima od 2013., u Bosni i Hercegovini ima 100.000 kuća i stanova više nego obitelji. Prema tim podacima, 46.000 ljudi ima po tri stana, a njih 100.000 po dva stana. Prema statističkim podacima, svaka obitelj ima auto. Ako netko ima kuću ili stan i auto, to ne znači da je bogat, ali nije ni siromašan. Iako mi u Napretku jako dobro znamo što je siromaštvo, moram reći da se u današnje vrijeme izgubila umjerenost – rekao je Topić.
Dobrotvorni koncert u HNK
U zahvalu za odličnu suradnju s NSK Topić je glavnoj ravnateljici knjižnice Tatijani Petrić i autoru izložbe Ivanu Kosiću (s kojim je išao u gimnaziju) uručio zahvalnice Napretka. U svojem je govoru Tatijana Petrić istaknula da knjižnica s Napretkom ima ugovor o suradnji te da je Napredak i svoj stoti rođendan proslavio u prostorijama Nacionalne i sveučilišne knjižnice.
Brojni štovatelji Napretka okupljeni u NSK pozvani su i na dobrotvorni koncert u zagrebačko Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu 7. listopada, na kojem će uz orkestar HNK muzicirati i Napretkovi stipendisti. Utržak s koncerta bit će iskorišten za stipendije Napretka, koje su nekada davno koristili i nobelovci Ivo Andrić i Vladimir Prelog.
U glazbenom dijelu programa, u predvorju NSK muzicirao je trio Il Gdae u kojem su bivše stipendistice i stalne suradnice Napretka violinistice Lara Silvestri Valdevit i Iva Kralj te nadareni violončelist Noel Silvestri Valdevit. Izložba u NSK može se razgledati sve do 29. rujna.