Ime Juliana Fellowesa dobro je znano ljubiteljima povijesnih TV serija, ali i takvih romana. On je, naravno, tvorac serije "Downton Abbey" i scenarist obaju filmova koja su je slijedila, a od kojih će drugi "Downton Abbey, nova era" svjetsku premijeru doživjeti u travnju. Dok ga čekamo, tu je nova serija ovog majstora, "Pozlaćeno doba", u kojoj je priču prebacio 'preko bare', ali i njegovi sjajni romani koje je u nas objavila Mozaik knjiga - "Snobovi", "Belgravia" i "Prošlo nesavršeno vrijeme".
No baš poput priče o Fellowesu i njegovim djelima, zanimljiva je i priča o baštini koju čuva dvorac Highclere. Velebno zdanje koje se nalazi u grofoviji Hampshire 'glumi' Dowton Abbey, rezidenciju plemićke obitelji Crawley. To je danas turistička atrakcija u koju dolaze ljudi iz cijelog svijeta, jer sam dvorac, njegovi saloni i sobe, kao i okolica, važan su dio u priči serije i obaju filmova. No mnogi obožavatelji razočaraju se kada shvate da su tek dijelovi dvorca korišteni kao set popularne serije, jer su npr. kuhinja u seriji, kao i sobe posluge, ali i neke od plemićkih spavaćih soba samo filmske kulise, koje su bile izgrađene u prostorima filmske kompanije Ealing Studios.
U konačnici posjetitelje oduševe upravo dijelovi dvorca kojih nema u seriji, a koji govore o povlaštenom životu unutar njegovih zidova. Oni su prepuni umjetničkog blaga, jer dvorac ima i Egipatsku sobu s mumijama. Današnja vlasnica dvorca je grofica Carnarvon, nasljednica obitelji koja taj dvorac iznova sagradila 1679. na ostacima imanja datiranog u 749. godinu. Njezina obitelj stanuje u dvorcu, a on je i otvoren za posjetitelje. Štoviše krajem 2019. u dvorcu se moglo i prespavati u sklopu reklamne kampanje za prvi film koji je slijedio seriju. Tada je noćenje za dvije osobe što je uključivalo svečanu večeru u biblioteci i usluge batlera stajalo tisuću kuna. Uoči premijere drugog filma dostupne su samo ture dvorcem koje lady Carnarvon oglašava na svom Facebook i Instagram profilu.