U kompleksu Tvrđave sv. Mihovila na otoku Ugljanu arheolozi su pronašli ostatke kapetanove kuće građene oko 1400. godine. Osim crkve i samostana sv. Mihovila, unutar kompleksa postojale su građevine namijenjene vojnoj posadi, a tragove prve kuće kapetana uz južni zid kaštela, nasuprot glavnom ulazu, već je prije uočio zadarski povjesničar umjetnosti Ivo Petricioli.
– Otkrili smo kapetanovu kuću uz južni zid koja se sastojala od dvije prostorije, a u nju su ukopani grudobrani iz Drugog svjetskog rata – potvrdio je u voditelj istraživanja, arheolog Damir Martinov, dodajući kako se po svemu sudeći radilo o prizemnici visine oko 3,5 metara do strehe krova. U nastavku se nalazila druga kuća položena uz južni zid. Tu su se vjerojatno nalazile nastambe za posadu koje se spominju u ugovoru o gradnji iz 1400. godine.
– Cilj nam je dovesti cijeli kompleks na srednjovjekovnu razinu, a uz to pronalazimo i metke, ostatke konzervi te sitne metalne predmete koji datiraju iz Drugog svjetskog rata – kaže arheologinja Sanja Gospodinović.
Dok traju radovi zabranjen je ulazak posjetiteljima, a kasnije će se nalazište zaštititi, zatvorit će se postojeći ulaz u tvrđavu i otvoriti glavna, originalna vrata u kaštel, koja su sada zazidana. S lanjskim i ovogodišnjim radovima, arheološki će biti istraženo oko 200 četvornih metara, a ukupno se, prema nalogu konzervatora, mora istražiti oko 700 kvadrata unutar tvrđave.
Ugljanska utvrda sagrađena je na brdu iznad Preka, oko samostana i crkve sv. Mihovila iz 1203., nakon što su godinu prije križari i Mlečani opustošili Zadar. U sedam stoljeća dugoj povijesti nekoliko je puta razarana i obnavljana. Prošle godine iz kaštela na susjedno brdo premješten je veliki antenski stup, što je označilo početak današnje obnove.