Bio je to 30. ožujka 1981. godine, dan koji će zauvijek ostati urezan u američku povijest. Tog dana, naime, John Hinckley Jr., tada 25-godišnjak vođen bizarnom opsesijom, ispalio je šest hitaca prema predsjedniku Ronaldu Reaganu ispred hotela Hilton u Washingtonu. Međutim, njegov motiv nije bio politički - bio je to očajnički, izopačen pokušaj da impresionira glumicu Jodie Foster, tada 18-godišnju studenticu Yalea, koju je počeo idolizirati nakon što ju je gledao u filmu "Taksist".
Hinckley nije uspio u svom pokušaju da ubije predsjednika, ali ga je teško ozlijedio, a ranio je i policajca Thomasa Delahantyja, agenta tajne službe Tima McCarthyja, te tajnika za odnose s javnošću Bijele kuće Jamesa Bradyja koji je ostao doživotni invalid.
Hinckleyjeva fiksacija, koja je započela gledanjem Scorseseovog klasika iz 1976., pretvorila se u uhođenje. Jodie Foster slao je nebrojena pisma i pjesme, pokušavao je kontaktirati telefonom, a kada nije uspio privući njezinu pažnju, skovao je plan za atentat, vjerujući da će ga povijesni čin učiniti njoj ravnim. U pismu napisanom samo nekoliko sati prije pucnjave, poručio joj je: "Tijekom posljednjih sedam mjeseci poslao sam ti brojne pjesme, pisma i ljubavne poruke nadajući se da ćeš se možda zainteresirati za mene. Iako smo nekoliko puta razgovarali na telefon, nikada nisam smogao hrabrosti da ti jednostavno priđem i predstavim se.. Razlog zbog kojeg ću ovo napraviti je što ne mogu više čekati da te impresioniram".
Nakon atentata, svijet mlade glumice se raspao. Našla se pod opsadom medija, dodijeljeni su joj tjelohranitelji iz tajne službe i premještena je u sigurnu kuću. Usred tog kaosa, Foster je trebala glumiti u fakultetskoj predstavi: "Imala sam glupu ideju da se 'show mora nastaviti'", ispričala je godinama kasnije u jednom intervjuu.
No, tijekom druge izvedbe predstave, u prvom redu primijetila je muškarca kojeg je vidjela i prethodne večeri.
"Odlučila sam ga na neki način iskoristiti i tijekom cijele predstave, vikala sam i psovala u njegovom smjeru. A sljedećeg dana otkrilo se da je taj muškarac bio bjegunac od zakona naoružan pištoljem koji me planirao ubiti", ispričala je Foster.
"Bilo je to vrlo traumatično iskustvo. I nikada si nisam priznala da možda to ima neke veze s tim što više nikada nisam željela glumiti u kazalištu", rekla je glumica koja je godinama je u intervjuima inzistirala na klauzulama koje su zabranjivale spominjanje Hinckleyja i atentata. Tek je nedavno, više od četiri desetljeća kasnije, počela otvoreno govoriti o dubokoj traumi koja ju je natjerala da zauvijek napusti kazališne daske.
John Hinckley Jr. odrastao je u bogatoj obitelji, no borio se s emocionalnim problemima. Njegova opsesija s Foster i likom Travisa Bicklea iz "Taksista" postala je središte njegovog svijeta. Nakon neuspješnog pokušaja da se približi predsjedniku Jimmyju Carteru (kada je i uhićen zbog posjedovanja oružja), fokusirao se na idućeg predsjednika Ronalda Reagana.
Nakon pucnjave, uhićen je na licu mjesta. Na suđenju 1982. godine, obrana je uspješno argumentirala da je Hinckley bio neuračunljiv u trenutku počinjenja djela, pozivajući se na dijagnoze shizofrenije i erotomanije. Zbog toga nije osuđen, već smješten u psihijatrijsku bolnicu St. Elizabeths u Washingtonu. Presuda je izazvala bijes javnosti i dovela do značajnih promjena u zakonima koji reguliraju obranu neuračunljivošću u SAD-u.
Tijekom boravka u bolnici, Hinckley je atentat nazvao "najvećom ljubavnom ponudom u povijesti svijeta", a proveo je više od tri desetljeća pod institucionalnom skrbi. Godine 2016. pušten je iz bolnice uz stroge uvjete, da bi u lipnju 2022. bio potpuno oslobođen svih sudskih ograničenja.
Nakon oslobođenja, Hinckley je izrazio kajanje. U intervjuu za CBS News 2022. godine, ispričao se žrtvama – Reaganu, te Timu McCarthyju, Thomasu Delahantyju i Jamesu Bradyju (koji je od posljedica ranjavanja preminuo 2014.) kao i samoj Jodie Foster.
Slučaj Johna Hinckleyja Jr. ekstreman je primjer fenomena poznatog kao sindrom obožavanja slavnih (Celebrity Worship Syndrome) ili poremećaj opsjednutosti slavnima (Celebrity Obsession Disorder). Radi se o opsesivno-kompulzivnom poremećaju kada osoba postaje pretjerano zaokupljena privatnim i profesionalnim životom neke slavne osobe. Motivacije mogu biti razne – bijeg od stvarnosti, potraga za identitetom, osjećaj pripadnosti ili, kao kod Hinckleyja, erotomanija, zabludjelo uvjerenje da je druga osoba, obično višeg statusa, zaljubljena u njega.
"Znam da mi sada vjerojatno ne mogu oprostiti, ali samo želim da znaju da mi je žao zbog onoga što sam učinio", rekao je Hinckley, tvrdeći da je patio od teške mentalne bolesti. Izjavio je da se ne sjeća kako se osjećao u trenutku pucnjave jer je sve bilo "tako traumatično" i da je osoba koja je to učinila "psihološki mrtva". Danas se bavi glazbom i slikanjem, objavljuje pjesme na YouTubeu i pokušava izgraditi novi život.