Paški je sir u Novalji i ove, šeste godine, okusom, izgledom i mirisom opčinio sve kušače te gotovo posve zadovoljio povjerenstvo na Izložbi paške ovce i paškog sira održanoj potkraj prošlog tjedna u Novalji. Paškim sirom omastio se i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva Petar Čobanković, koji je najavio potporu stručnjacima s Agronomskog fakulteta iz Zagreba u nastojanju da paški sir zaštite i pripreme za tržište Europske unije. Da će mu i te kako trebati zaštita potvrđuju i priče s Paga o falšome paškome siru.
Navodno neki pod paškim pokušavaju podvaliti sir napravljen od ličkoga, jeftinijeg mlijeka. Litra paškoga mlijeka stoji 12 kn, točno dvostruko više i od primjerice mlijeka kojim se izrađuje poznati ciparski sir, a čiji su proizvođači predsjednici povjerenstva za ocjenu sireva na Pagu prof. dr. sc. Jasmini Lukač Havranek, čuvši pašku cijena mlijeka, u šali ponudili gradnju cjevovoda do Paga i prodaju mlijeka po paškim cijenama.
– Imamo reklamu na Pagu da je sir otočni od ovaca držanih uz more, da je domaći i s Paga, a dolje piše konzorcij iz Italije!? I ja sam čula priče da se pokušava negdje lički prodati kao paški sir, a u priču da neki rade sir čak od mađarskog mlijeka ne vjerujem. Paški se sir može raditi samo od paškoga mlijeka i moramo ga hitno zaštititi, pa ćemo najvjerojatnije do sljedeće izložbe imati i etiketu. Paški sir bit će jedan od prvih proizvoda koji će biti predstavljen u EU i zaštićen.
Zaštita traži totalno definiranje tehnologije, definiranje uvjeta proizvodnje, izgleda i kvalitete, kontrolu stada i utvrđivanje količina paškoga sira. Kad s time iziđemo pred EU, to moramo i poštovati – rekla nam je profesorica J. Lukač Havranek, koja nije htjela službeno baratiti brojakama koliko je ovaca i paškog sira na otoku. Uvođenjem etikete i prijavom svih proizvedenih sireva ulaganjem u tehnologiju proizvodnje i stručnim kontroliranjem te prepoznatljive paške djelatnosti kvaliteta sira, a dakako i cijena, porast će, no i sada stručnjaci tvrde kako je paški sir jedan od najboljih svjetskih sireva.
Mi možemo postići i to da zbog kvalitetna paškog sira “prisilimo” turiste da ovdje dođu jesti paški sir, kao što je to sve češće u svijetu, u kojem se sirari okreću lokalnom tržištu manje nego izvozu. Dio ćemo svakako izvesti, ali i treba dovesti ljude na Pag. Nama EU nije bitan toliko kao tržište nego radi prepoznatljivosti. Današnji su ljudi hedonosti i kad se vratite s puta, uglavnom vas pitaju što ste jeli i pili – tvrdi predsjednica povjerenstva. Profesorica J. L. Havranek zadovoljna je i ovogodišnjim rezultatima natjecanja 29 sirara od kojih su zlato osvojili Ivan Kustić iz Caske i Jure Škunca iz Novalje, srebro Alenko Dabo, Ivica Oliverić, Josip Zubović, Krunoslav Vidas, a broncu Svetlana Borović, Domagoj Prtorić, Dubravko Pernjak, Marija Kustić, Nediljko Prtarić, Vlado Oštarić, Katica Ropuš i Rober Badurina. U nekih je sireva ove godine (zbog više kiše i hladnoće bila je drukčija ispaša i sočnost trava) bio malo manji intenzitet mirisa i okusa.
U natjecanju ovaca najboljima su ocijenjeni ovca Marije Prtorić iz Kolana i ovan Josipa Zubovića iz Kolana.