Acetilsalicilna kiselina unatoč širokoj primjeni neće pomoći sprečavanju razvoja srčanih bolesti, a može izazvati i ozbiljna unutarnja krvarenja u osoba bez simptoma kardiovaskularnih bolesti.
Najnovije istraživanje britanskih znanstvenika provedeno na 95 tisuća osoba pobilo je povoljne učinke uzimanja acetilsalicilne kiseline kao primarne prevencije upozoravajući na povećanu mogućnost unutarnjeg krvarenja i upitan učinak u smanjenju broja smrtnih slučajeva zbog srčanih bolesti kada je uzimaju osobe koje ranije nisu imale nikakvih simptoma tih bolesti.
Britanci su, naime, posljednjih nekoliko godina tablete s acetilsalicilnom kiselinom počeli uzimati preventivno i to nakon studija The Drugs and Therapeutics Bulletina (DTB) koje su upućivale osobe starije od 50 godina s dijabetesom tipa 2 i s povišenim krvnim tlakom na taj lijek kao primarnu prevenciju.
Nova pak studija acetilsalicilnu kiselinu preporučuje samo srčanim bolesnicima koji je, u malim količinama, koriste kao sekundarnu prevenciju.
Acetilsalicilna kiselina ostaje jedan od najčešće korištenih lijekova za snižavanje povišene tjelesne temperature i ublažavanje bolova.