neželjeno urastanje

Ah, te dlačice...Glatka koža ima svoju cijenu

noge
Foto: Arhiv VL-a
1/3
10.09.2013.
u 12:00

Naizgled bezopasna dlačica može postati prava noćna mora ako uraste pod kožu. A to je vrlo čest slučaj.

Glatke noge bez dlačica, ljetovanje bez britvice, voska, epilatora...To je želja svake žene. No, ovakav status, znaju to dobro dame, zahtijeva mnogo truda i njege. Najveći je neprijatelj glatkih nogu vosak u kombinaciji s nestrućnošću te britvica, a posljedice takvih tretmana mogu ostaviti višegodišnje ožiljke i tamne mrlje. Svaka dlačica ima svoj životni ciklus i ma što joj radili ona će slijediti svoj put - rasti, rasti i otpasti. Kada? Onda kada njoj to odgovara, bez obzira na vaše želje.

Naizgled bezopasna dlačica može postati prava noćna mora ako uraste pod kožu. A to je vrlo čest slučaj. Dlačica izmučena i tretirana različitim zahvatima i kozmetičkim pripravcima ne raste više pravilno nego se savine pod kožom i ne uspijeva probiti iz folikula. Tada se najčešće zavrne i počne rasti natrag u folikul.

Piling jednom tjedno

Prije nego se upustite u avanturu čupanja dlačica i kućne depilacije, bilo bi dobro usmjeriti pozornost na neke detalje. Prvi je korak dobar piling onoga dijela tijela koji namjeravate depilirati. Piling ne treba nužno biti grub, no važno je da ga detaljno obavite kako biste uklonili sve ostatke mrtve i suhe kože i oslobodili dlačice koje su plitko ispod kože ili zavrnute čekaju da se probiju.

Urasle dlačice najčešće nastaju kao posljedica uklanjanja dlačica epilatorom jer većina žena epilator drži pod pogrešnim kutom i tada dlačica pukne i ne iščupa se s korijenom. Tako se poremeti njezin pravilan rast.

Pregledajte kožu i potražite male kvržice koje se stvaraju punjenjem pora sebumom i ostacima kreme i losiona koju nanosimo. U njima se zna, ispod masnog čepića, skrivati dlačica koju bi valjalo osloboditi prije nego što se zacrveni i upali. Ako je riječ o problemimu u dubljem sloju kože koji nije otvoren i ne može se fizički očistiti, valja razmisliti o kremama protiv akni.

Naime, mjesta s uraslim dlačicama postaju hrapava, kvrgava, bolna, crvena do tamnoljubičasta i upaljena. Posavjetujte se s farmaceutima i odaberite kremu protiv akni kako bi se smirila koža ili antibiotsku kremu ako je riječ o ozbiljnijoj infekciji. Birajte one kreme koje sadrže benzoil peroksid ili salicilnu kiselinu, a potrudite se nanijeti ih barem dva puta dnevno. Održavajte higijenu tog područja i nosite pamučnu odjeću i rublje.

- Upala korijena dlake zove se folikulitis. Može nastati zbog niza uzroka. Obično je riječ o bakterijskoj infekciji, iako može nastati i zbog drugih infekcija, ali i gljivica. Pojačano znojenje, dugotrajno sjedenje, dlakavost, uska odjeća te nepropusni materijali poput sintetike pridonose upali korjena dlake. Uklanjanje dlaka, pogotovovoskom ili britvicom, otvara prodor infekciji u korijen dlake pri čemu nastaje upala, objašnjavaju iz Poliklinike Poliderma.

Ni muškarci nisu pošteđeni takvih situacija. Kod njih do problema najčešće dolazi na bradi i na vratu, a kod žena na nogama i uz bikini zonu. Ljeti je često zahvaćena stražnjica. Uz bol, čest je i jak svrbež i nelagoda nakon uklanjanja dlaka voskom ili britvicom.

Budite nježni prema koži

Vosak izaziva iritaciju korijena dlake, a time i upalu. Folikulitis nije samo estetski problem jer mogu nastati jače upale kože koje treba odmah liječiti. Osobe koje imaju  osjetljivu kožu i moraju se često brijati sklone su folikulitisu. Riječ je prije svega o muškarcima koji se zbog posla često moraju brijati. Pogrešna tehnika brijanja i loša higijena također su uzroci upale. Britvice treba nakon uporabe zatvoriti, a prije korištenja očistiti alkoholom. Dlake je potrebno prije brijanja namakati mlakom vodom nekoliko minuta da omekša.  Savjetuje se uporaba gela umjesto pjene. Pokreti britvicom moraju biti nježni, spori i ne smiju biti veći od 1 do 2 cm. Izbrijavanje nije preporučljivo.

>>Depilacija intimnih dijelova tijela vrlo je opasna

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?