Kupanje u bazenu predstavlja veću opasnost jer je voda stajaća, ne mijenja se često, veliki broj kupača je na manjem prostoru i veća je mogućnost zagađenja vode.
Visoka koncentracija klora, kao zaštitnog sredstva, može uzrokovati iritaciju kože i sluznice, a ukoliko ga je manje, u vodi se razmnožavaju različite vrste mikroorganizama – bakterije, virusi, gljivice, protozoe, paraziti…
S vodom koja se proguta, ili preko ozlijeđene kože i sluznice, oni mogu ući u naš organizam i uzrokovati različite infekcije: upalu očne sluznice praćenu crvenilom, peckanjem i suženjem, upalu ušiju, infekcije organa za probavu praćene mučninom gađenjem, povraćanjem i proljevom, gljivične infekcije kože s pojavom vlažne kože na pregibima i svrabom, virusne bradavice, infekcije mokraćnih puteva praćene učestalim mokrenjem, peckanjem i bolovima u trbuhu i leđima, kao i upale intimnih dijelova.
Foto: Thinkstock
Najbolja zaštita je tuširanje prije i nakon ulaska u bazen, zatim izbjegavanje gutanja vode, korištenje zaštitnih čepića za uši, nošenje maske pri ronjenju, izbjegavanje sjedenja na vlažnom ručniku i dugotrajnog nošenja mokrog kupaćeg kostima. Po dolasku s bazena obavezno je tuširanje vodom i sapunom.
>>Osim na daleke destinacije krstarenja vas mogu odvesti i u bajku