Alzheimerova bolest pogađa stariju populaciju, najčešće osobe starije od 65 godina. No, nikada nije prerano upoznati se s upozoravajućim znakovima ovog uobičajenog moždanog poremećaja. Znakovi se mogu javiti i godinama prije pojave bolest. "Alzheimerova bolest zapravo počinje u mozgu desetljećima prije nego što imate bilo kakve simptome", nedavno je na TikToku podijelio dr. Daniel Amen, dvostruki certificirani psihijatar i istraživač snimanja mozga iz Kalifornije, piše New York Post.
Bolest polako nagriza pamćenje, kognitivne vještine i sposobnost obavljanja jednostavnih zadataka. Amen je otkrio četiri znakova upozorenja koji mogu ukazivati na to da je vaš mozak u problemima, kao i nekoliko čimbenika rizika koje biste trebali odmah riješiti. Liječnik je rekao da je prvi znak upozorenja da vam je pamćenje lošije nego prije 10 godina. Dok je povremeno zaboravljanje normalan dio starenja, osobe s demencijom teško se prisjećaju nedavnih događaja, razgovora ili važnijih detalja. Hipokampus, regija mozga odgovorna za formiranje novih sjećanja, jedno je od prvih područja pogođenih Alzheimerovom bolešću.
@docamen Warning signs your brain health might not be in the best standing..
♬ original sound - BrainMD
Drugi znak vidljiv je u lošoj prosudbi i impulzivnosti. Oštećenje frontalnih režnjeva, ključnih područja za donošenje odluka i rasuđivanje, može dovesti do poteškoća u razumijevanju rizika, rješavanju svakodnevnih problema i upravljanju financijama. "To je kao da se vaš mozak isključuje", objasnio je Amen. Kao idući znak naveo je kratki raspon pažnje. Naime, osobe s Alzheimerovom bolešću mogu imati poteškoća s koncentracijom ili zadržavanjem pažnje dovoljno dugo da dovrše zadatke koji su im nekada bili jednostavni.
I zadnji rani znak upozorenje je loše raspoloženje. Istraživanje je pokazalo da do polovica pacijenata s Alzheimerovom bolešću pati od depresivnih simptoma, što je puno više od opće populacije. Bolesnici često doživljavaju emocionalne promjene poput razdražljivosti ili teških promjena raspoloženja i često imaju manju kontrolu nad svojim osjećajima jer bolest utječe na područja mozga odgovorna za regulaciju emocija. Oni mogu postati zbunjeni ili tjeskobni zbog promjena ili situacija koje ih izvode izvan njihove zone udobnosti.
Amen je također otkrio nekoliko ponašanja koja mogu povećati rizik od demencije. "Ako imate bilo koji od ovih čimbenika rizika, sada je vrijeme da se ozbiljno pozabavite zdravljem mozga", rekao je Amen. Prvi čimbenik je pretilost. "Kako vaša težina raste, tako veličina i funkcija vašeg mozga opadaju", objasnio je Amen. Drugi je manjak energije jer to često znači slabiji protok krvi u mozgu. Sljedeći čimbenik je erektilna disfunkcija. "Ako imate problema s protokom krvi na bilo kojem mjestu, to znači da ih imate posvuda", napomenuo je liječnik. Jedan od rizičnih čimbenika je i kronična nesanica ili apneja za vrijeme spavanja jer san pomaže očistiti mozak od toksičnog otpada.