– Dobila sam jake bolove u trbuhu, prepala se i pozvala hitnu pomoć. Čim je medicinska ekipa stigla, počeo je porođaj i na svoje veliko iznenađenje, rodila sam zdravo dijete, ispovijest je koju ponavljaju šokirane Amerikanke u seriji “I didnt know i was pregnant”.
No koliko su takve priče istinite i je li uistinu moguće da žena devet mjeseci ne zapazi kako je u drugom stanju, da u njoj raste novi život? Hrvatski ginekolozi i psihijatri tvrde - događalo se, ali priče ovih majki nisu do kraja istinite.
Tijelo bez promjena
- Događalo se da žena u prvim mjesecima trudnoće ima blaga krvarenja za koja je uvjerena da je riječ o mjesečnici, no obično poslije određena vremena shvati da nešto nije u redu - rekao je dr. Dubravko Lepušić, ginekolog u KB Sestre milosrdnice sa 25-godišnjim stažem. Moguće je, tvrdi, da žena, a osobito one koje imaju problema ostati u drugom stanju, ne očekuje trudnoću pa promjene koje drugo stanje izaziva u tijelu tumači, primjerice, hormonalnim poremećajem ili se u strahu od novog razočaranja ne obazire na njih.
- Pamtim djevojku koja je k meni došla u petome mjesecu trudnoće jer je tek pošto je dijete oživjelo i počelo se micati u njoj shvatila da je u drugom stanju.
Ipak, postoji i druga strana medalje kojom stručnjaci objašnjavaju kako to da žena nije svjesna svoje trudnoće.
- To se događa u žena koje ne žele biti u drugom stanju pa svjesno potiskuju istinu toliko da same sebe uvjere kako je s njima sve u redu, objasnila je prof. Vera Folnegović Šmalc iz Psihijatrijske bolnice Vrapče.
Psihološko potiskivanje trudnoće događa se, iako iznimno rijetko, u onih žena ili djevojaka čija socijalna situacija ili obiteljske okolnosti nisu sređene.
Umišljene trudnoće
– Imala sam samo jednu takvu pacijenticu koja je do sedmog mjeseca trudnoće poricala svoje obiteljsko stanje, no poslije mi je tijekom razgovora u ordinaciji ipak otkrila da je cijelo vrijeme znala kako je u drugom stanju, prisjetila se psihijatrica.
– Sjećam se bolesnice koja je toliko željela trudnoću da se i njezino tijelo deformiralo u skladu sa stanjem koje je tako jako željela, pa su joj narasli trbuh i grudi – otkrila je prof. Šmalc.
Ipak, ističe, u svojoj 35-godišnjoj praksi srela je samo 30-ak žena koje su imale poremećaje vezane za lažnu trudnoću. Slično iskustvo ima i dr. Lepušić, koji se prisjetio pacijentice koja je u Vinogradsku bolnicu došla s tvrdnjom da krvari poslije pobačaja.
– Pregledom sam ustanovio da bolesnica nikada nije rodila, a poslije sam u razgovoru s njezinim suprugom doznao da je on pet mjeseci svoju suprugu vodio na mjesečne kontrole te da je i sam bio uvjeren kako je njegova supruga izgubila dijete, ispričao je dr. Lepušić i dodao da je ta pacijentica upućena na liječenje u psihijatrijsku ustanovu.
Ipak, donekle ih demantira slučaj dvadesetdvogodišnje Elizabeth Poblete, olimpijske dizačice utega, koja je rodila zdravog dječaka na treningu iako mlada Čileanka nije ni znala da je u drugom stanju. Liječnici su ustanovili da je Poblete bila u šestom mjesecu trudnoće, a to da uopće nije znala kako je trudna objašnjavaju time što dizačice utega zbog treninga i prehrane često imaju neredovite mjesečnice.