Crvenilo i osjećaj stranog tijela u oku, koji su tipični za bezazlenu upalu očiju, bili su prvi simptomi što ih je prije malo više od mjesec dana osjetila 23-godišnja Zagrepčanka N. N. Iako se odmah obratila liječniku, nije ni slutila da će za samo mjesec dana ostati bez oka.
Oko jednostavno iscuri
Naime, u djevojčino oko nastanila se sićušna praživotinjica akantameba zbog koje, poslije rastakanja rožnice, vid izgubi desetak Hrvata u godini koji nose leće.
– Leća blago oštećuje sluznicu oka pa ako se redovito ne čisti, mnogi uzročnici, a među njima je i ovaj jednostanični organizam, mogu prodrijeti u oko – rekao je dr. Mario Sviben, voditelj Odjela za parazitologiju u Hrvatskome zavodu za javno zdravstvo. Akantameba živi u prašini te “obožava” vodu, pa i onu iz slavine.
– Na leću najčešće dospije preko vode, ali i osobe koje redovito ne skidaju leće u opasnosti su – upozorio je dr. Sviben. Ljudi koji nose leće poslije nekog vremena opuste se pa specijalnu i sterilnu otopinu za čišćenje lakomisleno zamijene običnom vodom iz slavine.
– Opasno je i kupanje s lećama u otvorenim vodama i tuširanje s njima – objasnio je dr. Sviben.
Riječ je o tome da se ova praživotinjica za razliku od svojih “rođaka” ameba lako “zakvači” na sluznicu oka jer na tijelu ima malen trn.
– Jednom kada se “zabode” u sluznicu oka, izaziva akutnu upalu rožnice te ju postupno “rastače” sve dok na kraju oko pacijenta doslovno ne iscuri – naglasio je dr. Sviben. Iako se većina s upalom oka javi oftalmologu, oko ih izgubi 99 posto.
– Liječnik odmah uzme bris oka i propiše antibiotik širokog spektra, no problem je u tome što se u običnu brisu ova praživotinjica ne otkrije – objasnio je dr. Sviben.
Dijagnoza struganjem
Za dokazivanje akantamebe potrebno je uzeti bris oka struganjem rožnice.
– Tek pošto se strugotina nasadi na hranjivu podlogu, koja sadrži bakteriju Esherihiju coli i akantamebi služi kao hrana, može se pouzdano potvrditi dijagnoza – upozorio je dr. Sviben.
Terapija koju liječnici danas imaju na raspolaganju za borbu protiv ove praživotinjice vrlo je zahtjevna i s neizvjesnim ishodom.
– Provodi se mjesecima, a gdjekad i godinu dana, te je, primjerice, kapi za oko u prvih nekoliko mjeseci potrebno kapati svakih sat vremena – istakao je dr. Sviben i dodao da unatoč liječenju u većini slučajeva borba s amebom završi tako da pacijent izgubi oko i da mu je jedina nada transplantacija rožnice.
Zbog toga je, ističe, važno upozoriti sve one koji nose leće da je spas od ove opake praživotinjice u pravilnu održavanju i redovitu skidanju leća te higijeni.
Deset osoba u godini zbog akantamebe izgubi oko
![kontaktna leća](/media/img/91/af/5b55560cce12940ff342.jpeg)
Kako bi oko sačuvali od infekcije, oni koji nose leće svakako moraju održavati higijenu stakalaca sterilnim otopinama za čišćenje bar jednom na dan.
Komentara 1
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
\"Zagrepčanka N. N.\" - nn- netko nepoznat, izmišljen slučaj, članak sponzoriran vjerojatno od naočalnog / laserskog lobija, ne kažem da nije istina sa tom \"amebom\" ali je članak zdravstvena panika i propagandno napisan sa neprovjerenim informacijama (jel 10 osoba u RH ili svijetu ili što već ? )