Bez obzira muče li vas žohari, pauci, mravi, komarci ili neki drugi insekti, stručnjaci kažu da se jer trebate trovati da biste se od njih zaštititi, te da uz hrpu kemijskih sredstava koje možete kupiti u raznim trgovinama, zaštitu od većine insekata nude i namirnice koje većina od nas ima u svojim kuhinjama i ostavama...
I premda za borbu s insektima, pogotovo ako prenose bolesti, biramo što brže i što učinkovitije načine, sredstva koja najviše pomažu najčešće sadrže i opasne pesticide, a izloženost njima može uzrokovati razne zdravstvene smetnje: poput glavobolje, vrtoglavice, nervoze, probavnih smetnji, iritacije kože, umora, Itd.
Uz to, prema nekim studijama izlaganje pesticidima u djetinjstvu može povećati i rizik za određene vrste raka, pa je prije upotrebe kemikalija dobro isprobati alternative koje nam nudi priroda. Ovo su, piše portal Bustle, neka od najučinkovitijih prirodnih rješenja:
Na hrvatskim poljima počela berba duhana, otkup po višim cijenama nego lani
Cimet
Ako ste ikad u kući imali mrave vjerojatno ste shvatili da su jako otporni, no otjerati bi ih moglo posipanje cimeta po mjestima po kojima prolaze, obično gdje se zavuku komadići hrane poput mrvica kruha.
Esencijalna ulja
U ormare i ladice, na kuhinjske radne površine i duž podnih daski pošpricajte ulje lavande ulje ili peperminta, jer oba ulja tjeraju mnoge vrste insekata.
Ocat
Zbog svoje je octene kiseline koju ne podnose bijeli ocat jedno od popularnijih sredstava za borbu protiv paukova. Razrijedite ga s vodom u omjeru pola/pola i pošpricajte duž podnih letvica u koje pauci najradije ulaze.
Borna kiselina i šećer u prahu
Protiv otpornih insekata možete napraviti zamku s bornom kiselinom i šećerom u prahu: dok ih šećer privlači borna kiselina žohare ubija, no nije otrovna za ljude ni za kućne ljubimce. Ipak, može nadražiti oči i kožu pa pripravak ne treba stavljati na kuhinjske plohe i na površine koje diramo prstima ili po kojima naši ljubimci rado njuškaju - zamku postavite iza hladnjaka, pećnice, mašine za pranje suđa, ispod sudopera, duž mjesta gdje su ormarići naslonjeni na zid i u smočnicu
Ugli voće
Poznato je i kao Jamajki tangelo ili uniq voće, a vrsta je nastala križanjem naranče, grejpa i mandarine. Voćku možete neoguljenu staviti u kutove doma, ispod kreveta i u ormare.
Krastavci
Jednostavno ih narežite na kriške i stavite ih na mjesta gdje mravi ulaze u kuhinju: oni naime instinktivno bježe od mirisa krastavaca, posebno gorkih vrsta...
Koliko često zapravo treba prati traperice?
Pauk nije insekt . Insekti su bića sa šest nogu a pauk ih ima osam. I veoma su efikasni u eliminiranju insekata. Zato su u mojoj kući dobrodošli i preporučam svakome da ih pusti da im love insekte po stanu.