Arganovo ulje prava je poslastica za kožu i kosu. Drvo argana (Argania spinosa) raste još samo u jugozapadnom dijelu Maroka, no kako ga je vrlo malo, pod zaštitom je UNESCO-a. Riječ je o drvu koje je otporno na sušu i visoke temperature, a ima jedinstvenu sposobnost da, nakon što naizgled odumre, nakon 7 godina ponovno izbacuje mladice. Rade ga samo žene Zbog toga je simbol strpljivost i izdržljivost te je poznato i kao „drvo života“. Iznimno blagotvorno djeluje na zdravlje, a ulje njegova ploda Marokanci i Berberi koriste kao zaštitu od vjetra i sunca. Preporučuje se za njegu dječje kože, za tretman ekcema, za masažu kod artritisa te za njegu u kozmetičke svrhe. Ulje se još uvijek dobiva na tradicionalan način, a proizvode ga isključivo žene koje beru arganove orahe, razbijaju ih kamenom i melju. Smeđa pasta (amlou) se ručno gnječi kako bi se iz nje istisnulo ulje. Za jednu litru arganovog ulja potrebno je oko 100 kilograma svježih plodova, a postupak traje i do 16 sati. Dragocjeno i učinkovito Pasta se ne baca nego se zaslađena jede kao namaz, a drvo i lupine oraha služe za loženje. Arganovo ulje u kulinarstvu upotrebljava se u preljevima za salate ili kao dodatak kus-kusu. Sadrži nezasićene masne kiseline i vitamin E. Zanimljiv je podatak da arganovo ulje ne začepljuje pore i brzo upija pa ne ostavlja masne tragove i može se koristi na svakom tipu kože. S obzirom da brojne pozitivne učinke i cijena mu je - konkretna.
Drvo života za zdravlje, lijek i ljepotu
Ulje se još uvijek dobiva na tradicionalan način, a proizvode ga isključivo žene koje beru arganove orahe, razbijaju ih kamenom i melju
Još nema komentara
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.