Kupaonski su ormarići često dobro skladište za toaletne potrepštine, ručnike, lijekove i još mnogo toga, pogotovo ako živite u malom stanu, no neke bi se stvari umjesto u kupaonici trebale držati na suhom i hladnom mjestu gdje nema velikih promjena u temperaturi i vlažnosti zraka, kažu stručnjaci. Evo koje:
1. Ručnici
Iako mnogima ručnici stoje u kupaonici, zbog potencijalno opasne plijesni vlažno okruženje nije dobro za njih, pa ih je bolje držati u ormaru, u spavaćoj sobi ili hodniku.
2. Četkice za zube
Iako se zubi peru kupaonici, držači za četkice na kupaonskom ormariću ili umivaoniku mogu biti plodno tlo za razvoj bakterija..Naime svaki put kad u WC školjci pustite vodu, u zrak pustite i mnoštvo bakterija koje padaju na sve okolne površine i zbog vlažnih uvjeta u kupaonici se brzo razmnožavaju .Zato je, ako je ne možete držati u zatvorenom ormariću, četkicu najbolje čuvati van kupaonice.
3. Fotografije
Mnogima se kupaonica, pogotovo ako je veća, čini dobrim mjestom za izložiti obiteljske fotografije, no tamo će ih, čak i ako su uokvirene, vlaga koja lako probija i ispod stakla brzo uništiti, pa ih radije držite na nekom drugom, suhom mjestu.
4. Lijekovi i vitaminski dodatci
Iako se neki kupaonski ormarići zovu ormarići za lijekove, vlažna kupaonica nije dobro okruženje za tablete, kapsule ili sirupe. S razlogom na većini lijekova piše da ih treba čuvati na hladnom i suhom mjestu, a kupaonica nije ni jedno pa lijekove i vitamine pohranite kako je preporučeno - i pazite da nikad ne budu djeci nadohvat ruke!
5. Tamponi
Većini je žena logično tampone i uloške držati u kupaonici gdje su im na dohvat ruke kad im zatrebaju, no mnogi proizvođači tih higijenskih potrepština preporučuju da se zbog bakterija i plijesni drže na hladnom i suhom mjestu - posebno ako imate veće zalihe koje prije upotrebe dugo stoje.
6. Mali električni uređaji
Svi znaju da struja mora biti podalje od vode, pa je male elektronske uređaje potencijalno opasno držati u kupaonici gdje se mogu i oštetiti jer ih većina ima i metalne komponente koji u dodiru s vlagom hrđaju i kvare se.
7. Obojeni drveni namještaj
Obojeni se drveni namještaj može oštetiti u vlažnom okruženju, posebno kad razina vlažnosti varira zbog čega se drvo širi i skuplja, premaz boje 'puca' i na drvu se stvaraju izbočeni mjehurići.
8. Make up
Kozmetički su proizvodi posebno osjetljivi na vlagu i na veće temperaturne oscilacije, a vlažne spužvice za šminku posebno brzo mogu razviti plijesan, Osim make upa i parfemi i kolonjske vode se na vlažnim mjestima brže kvare i mijenjaju svoj sastav.
9. Knjige i časopisi
Proizvodi od papira lako upijaju vlagu i skloni su razvoju plijesni, pa je knjige i časopise bolje držati u drugim prostorijama, na primjer na policama ispred kupaonice...
Pigmentacijske mrlje: Neprijatelj broj 1 nakon ljetovanja!
10. Lak za nokte
Ako se dobro čuva, bočica laka za nokte može trajati godinama, no u kupaonici je izložena vlažnom i toplom zraku koji uzrokuje odvajanje kemijskih komponenti laka. Čuvajte ga na hladnom i tamnom mjestu - na primjer u ladici ili ladičaru u spavaćoj sobi.
11. Nakit
Nakit ne podnosi vlažno okruženje, pogotovo srebro koje pri velikoj vlazi brže propada pa ga, da dulje zadrži svoj sjaj, radije spremite u spavaću sobu.
12. Britvice
Iako im je žilet najčešće napravljen od nehrđajućeg čelika otpornog na hrđu i koroziju, vlaga svejedno s vremenom uništi i otupi britvice, pa ih je bolje držati izvan kupaonice, savjetuje portal Msn.
Znate li koji je najzdraviji položaj za spavanje?