Nakon što je Ella Dvornik na svojem Facebook profilu objavila (pa izbrisala) status u kojem izražava svoje nezadovoljstvo činjenicom da magistri farmacije, odnosno "žene na kasi" kako ih je ona nazvala, postavljaju određena pitanja prilikom izdavanja bezreceptnih lijekova, u priču se uključila i Udruga studenata farmacije i medicinske biokemije Hrvatske (CPSA), na svojoj stranici Recipe.
Naime, Ella, koju na društvenim mrežama prati više od 750 tisuća ljudi, objavila je sljedeći post: "Ne kužim zašto najneugodnije stvari za kupit u ljekarni i dalje moraš pitat ženu na kasi. Zašto te "neugodnjak" za koje ne treba recept ne stave na police. U cijeloj Europi je to normalna stvar. Da gluposti tipa aspirin itd... sve stoji na policama pa se sam poslužiš... jedino kod nas." U objavi Ella nastavlja: "Dobar dan, meni treba laksativ" "Hoćete onaj za smekšavanje stolice ili onaj za konstipaciju!!!!????"
Navodi i sljedeći primjer: "Dobar dan, meni treba krema za herpes" "A gdje vam je herpes? Na guzici li na ustima?!" Navela je još primjere s gljivicama, testom za trudnoću i proljevom.
Iz udruge su htjeli razjasniti kako bi Elline izjave mogle biti problematične jer uzimanje određenih lijekova poput aspirina može imati štetne učinke. Iz tog razloga naglašavaju kako je informiranje o učincima koji lijekovi imaju na naš organizam od izuzetne važnosti.
– Ovom prilikom željeli bismo objasniti svrhu postavljanja pitanja koja je ona sama navela kao primjer te objasniti koja je važnost magistara farmacije prilikom savjetovanja kod izdavanja bezreceptnih lijekova i dodataka prehrani. Nadalje, odgovorit ćemo na pitanje zašto se, citiramo: "gluposti tipa aspirin itd." ne nalaze na policama dostupnima svima i svakome. Aspirin kao djelatnu tvar sadrži acetilsalicilnu kiselinu, molekulu koja se u višim dozama koristi kao analgetik i antipiretik, dok se u nižim dozama primjenjuje u sekundarnoj prevenciji kardiovaskularnih incidenata zbog svojeg antitrombotičkog učinka – kazali su iz Udruge.
Ella se osvrnula i na herpes, gljivice te izdavanje laksativa te je izrazila svoje negodovanje povratnim pitanjima koje dobiva kada se informira o jednom od ovih problema.
– Magistar farmacije je dužan ispitati o kojem se obliku gljivičnih infekcija radi, na kojem dijelu tijela i što se već poduzelo radi liječenja. Informacije jesu li gljivice u genitalnom području ili na drugom dijelu tijela vrlo su važne jer je u genitalnom području drugačiji pH i drukčiji epitel od, primjerice, onoga na stopalima. Sljedeće je pitanje vezano uz herpes. Zašto magistra farmacije mora znati "gdje vam je herpes"? Genitalni herpes i herpes koji se pojavljuje u/na usnoj šupljini ne liječe se na isti način. Često će vam magistri farmacije preporučiti vodice za ispiranje s anestetikom za ublažavanje boli ili kreme s antivirotikom koje će pospješiti izlječenje herpesa ovisno o tome je li herpes u fazi nastanka pa osjećate samo peckanje i svrbež ili se već pojavio mjehurić – dodali su.
Na kraju su iz Udruge poručili kako pacijenti koji dolaze u ljekarnu imaju pravo dobiti odgovarajuće informacije i savjete, kako o lijeku, tako i o stanju/zdravstvenom problemu koji ih muči, a cijeli odgovor možete pročitati ovdje.
– Magistri farmacije su visokoobrazovani zdravstveni djelatnici koji su završili petogodišnji studij farmacije na Sveučilištu u Zagrebu ili Splitu i kao takvi oni su licencirani stručnjaci za lijekove od strane Hrvatske ljekarničke komore koji odgovorno i kompetentno obavljaju svoj posao. Taj posao uključuje i razgovor s pacijentom kako bi se postavljanjem relevantnih pitanja dobili odgovori koji će pomoći u donošenju odluke o odabiru najprikladnijeg lijeka za samoliječenje manjih zdravstvenih tegoba, a sve s ciljem osiguravanja učinkovite i sigurne terapije – zaključili su.
Za komentar smo zamolili i Ellu Dvornik, no do ovoga trenutka nije još odgovorila.
Eto kada tzv. "influenceri" završe sve moguže škole jer ih na društvenim mrežama prati 100.000 sličnih besposličara.