Rođenje djeteta mijenja mozak novopečenoga oca.
Potvrdilo je to istraživanje predvođeno Kim Pilyoung sa Sveučilišta Denver i Yale.
Istraživači su napavli dva skena mozga muškarca nakon rođenja djeteta. Prvi sken napravljen je u razdoblju od 2 do 4 tjedna nakon rođenja djeteta, a drugi 12 do 16 tjedana kasnije. U istraživanju je sudjelovalo 16 očeva prosječne dobi od 36 godina, a sedmorica od njih prvi su put postali očevi.
Ranije istraživanja pokazala su funkcionalne promjene u mozgovima očeva, u smislu da se pojačala živčana aktivnost kad bi otac bio u blizini djeteta. No, ovo je prvi put da je zabilježeno da se rođenjem djeteta mijenja struktura mozga, piše Wired.
Skeniranje je prvi put dokumentiralo povećanje sive tvari u mozgu čovjeka. Drugi sken pokazao je da se siva tvar povećala u nekoliko regija mozga, a koja su rasla i kod majki, što su pokazala ranija istraživanja.
Riječ je o dijelovima mozga koji su zaduženi za procese nagrađivanja, te u hipotalamusu i amigdali, kao i u dijelovima zaduženima za emocionalno procesuiranje te onima koji su zaduženi za pamćenje i donošenje odluka.
Također, otkriveno je da su se neki dijelovi mozga kod očeva - smanjili. I to dijelovi moždane kore koji se inače aktiviraju kad se "isključimo iz svega" i radimo nešto automatski. Kim i njezini suradnici spekuliraju da je to tako zašto što se otac mora posvetiti djetetu pa mu se smanji taj dio mozga kako bi se mogao zaista posvetiti svom voljenom potomku. Smanjio se i dio mozga koji se povezuje s tjeskobom i anksioznošću .
>>Kako se ponašate prema djeci? Ovisno o tome njihov mozak može biti - rupičast!
>>U Hrvatskoj nikad manje djece, nikad više razvoda