Učenje disciplini

Evo zašto više nikada ne biste trebali udariti svoje dijete

udaranje djece
Foto: Thinkstock
13.05.2017.
u 08:31

Prije nego što drugi puta dignete ruku na svoje dijete, dobro promislite jer i dva-tri udarca po 'guzi' mogu drastično utjecati na samo dijete

Svi oni koji imaju djecu znaju koliko ponekad svojim neposluhom, baš ta djeca koju volite najviše na svijetu, mogu doslovno izludjeti roditelje. Nerijetki se zbog toga odlučuju na fizičko kažnjavanje djece, najčešće udaranjem po stražnjici. No, prije nego što drugi puta dignete ruku na svoje dijete, dobro promislite jer i dva-tri udarca po 'guzi' mogu drastično utjecati na samo dijete.

Mnogo je razloga zašto fizičko kažnjavanje nije dobro, a stručnjaci su sada ponovno upozorili na to.

Sveučilišta Teksasa i Michigana ponovno su tako upozorila na rizike fizičkog kažnjavanja djeteta i oni su više nego zabrinjavajući.

Voditeljica istraživanja Elizabeth Gershoff koje je provedeno na više od 160.000 djece istaknula je nekoliko uznemiravajućih ishoda koji se pojavljuju kod djece koje roditelji uče disciplini batinama.

Mnoga od takve djece pokazala su, naime, mentalne zdravstvene probleme, niže kognitivne sposobnosti i rizik da će tjelesno zlostavljanje prihvatiti kao normu kasnije u životu.

Dr. Gershoff je istaknula kako roditelji često djecu udare s dobrim razlogom, no dodaje:

– Otkrili smo da iako roditelji udare dijete kako bi poboljšali njegovo ponašanje, to zapravo ima suprotan učinak. Što više udarate djecu, ona su sve agresivnija i neposlušnija.

Stručnjaci su tako otkrili kako fizičko kažnjavanje često ima drugačiji učinak od onoga što roditelji njime žele postići pa tako djeca postaju agresivnija, asocijalna, imaju puno više problema i lošije odnose s roditeljima. Osim toga, djeca imaju manje kognitivne sposobnosti i niže samopoštovanje.

Dr. Gershoff ističe kako umjesto zabranjivanja roditeljima da udaraju svoju djecu, roditelje treba podučiti što bi trebala raditi umjesto toga. 

Komentara 16

SA
samograd
10:31 13.05.2017.

Batina nije izašla iz raja ,al šiba jest!

Avatar Inati_se_slavonijo
Inati_se_slavonijo
12:47 13.05.2017.

Upravo zbog takvih "modernih metoda" se i došlo do toga da djeca od par godina odgovaraju svojim roditelima,vrijeđaju ih,čak im i psuju majku,Bogove,Isusa... Ovi od 9-10 godina i fizički nasrću na vlastite roditelje.Sve to skoro pa svakodnevno vidim u susjedstvu,a to se događa upravo ljudima koji dijete ne žele fizički kazniti onda kada ono to zasluži.

Avatar slaven0
slaven0
09:37 13.05.2017.

Problem je sto roditelji cesto djecu pustaju da rade sto hoce dok su mala i djeca se nauce agresivnim ponasanjem dolaziti do onoga sto hoce, a tantrumi i slicno ponasanje JESU agresivnost. Ako je primarna uloga roditelja da djete pripreme na zivot u drustvu onda djete mora biti sankcionirano za takvo ponasanje. Malo dijete ne razumije objasnjenja, niti ga zanimaju, ono samo zeli ono sto zeli, a tako u zivotu ne ide. Ako je dijete gladno ili umorno onda roditelj mora imati strpljenja jer dijete ima ispade zbog toga, a ne zbog toga sto je zlocesto ali ako su sve osnovne potrebe zadovoljene, a dijete "divlja" onda ga treba "hladne glave"(ne cekati da se razbjesnimo) prebaciti preko koljena i upozoriti da se smiri inace ce dobiti po turu. Ako upozorenje ne urodi plodom(a nece jer je dijete najcesce "iskljuceno" iz realnosti) treba ga bez pregovaranja i dodatnih upozorenja jednom JAKO lupiti po turu i upozoriti da se smiri i pocne razgovarati ili ce dobiti jos. Ponavljati dok razgovor ne pocne. Beskrajna upozorenja, ucjene i rasprave s djetetom kada je nerazumno samo dovode do toga da svi ti "tolerantni roditelji" budu dovedeni u situaciju da se toliko izbace iz takta da djecu pocnu tuci kada je baka s kolacima vec odavno prosla. Bez daljnjeg, roditeljstvo ni slucajno nebi trebalo biti icija diktatura, obje strane moraju prvo pokusati razgovorom rijesiti problem, ali dijete, pogotovo kada je malo, mora znati da upozorenje znaci "zuti karton" jer neposlusnost moze znaciti i smrt.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije