Cijene sirove kave i dalje ruše rekorde. Na newyorškoj burzi cijena arabice već je 17 dolara za libru (453,5 grama). U lipnju je, primjerice, bila 1,357, a u listopadu 2,05 dolara. Robusta, kojom se trguje na burzi u Londonu, uglavnom slijedi kretanja arabice, pa joj je trenutačna cijena 2058 dolara za tonu, a u lipnju ove godine 1350 dolara.
Spekulira se kako je glavni razlog još jedan podbačaj uroda u 2010. No, Luigi Simonetta, izvršni direktor Bonfantija za CEE, koji je na hrvatskom tržištu dio korporacije Julius Meinl IndustrieHolding, to opovrgava. Tvrdi kako najveći svjetski proizvođači poput Brazila i Vijetnama nisu imali problema, već na tržište sirove kave sve više utječu fondovi koji ulaze na tržište hrane. Sirova im je kava idealna jer se može dulje skladištiti uz očuvanje izvrsne kvalitete, pa fondovi kupuju cijela skladišta čekajući da cijena naraste.
Teško je stoga predvidjeti što će se događati idućih mjeseci. No Simonetta, čija tvrtka posluje s brendovima Julius Meinl, Bonfanti i Cremcaffe, očekuje da će kavi cijena ostati viša od 2 dva dolara za libru. To znači da će vodeći svjetski proizvođači, koji su zbog velikih poskupljenja sirovine još ljetos korigirali cijene kave, u idućih nekoliko tjedana, žele li zadržati kvalitetu svoje mješavine, ponovno poskupljivati. Isto vrijedi i za Hrvatsku, gdje su u posljednja četiri mjeseca cijene pržene kave u veleprodaji u HoReCa kanalu i maloprodaji korigirane između 5 i 10%, tako da se u iduća tri mjeseca očekuju nova poskupljenja od 5 do 10%.
– Vezano za HoReCa kanal, kafići još nisu digli cijene prema krajnjim kupcima. No, kako je u RH prosječna cijena šalice kave u kafiću doista niža u odnosu na ostale europske zemlje, poskupljenje je neizbježno – tvrdi Simonetta. Smatra da kvalitetna šalica kave, kojom Bonfanti, poslije Francka, drži 20% HoReCa tržišta, mora imati adekvatnu cijenu.