Crno-sivi šal od mekog kašmira s uzorkom monograma omiljeni je modni dodatak novog hrvatskog premijera Tihomira Oreškovića. Bez obzira na to nosi li ga oko vrata u ležernim prilikama, uz smeđu kožnatu jaknu dok sinove vodi u šetnju Zagrebom ili ga kombinira u poslovnim prilikama uz kaput i odijelo, premijer Orešković očito se vodi izrekom “nisam dovoljno bogat da bih kupovao jeftino” pa pri kupnji bira kvalitetan šal koji može kombinirati u svim situacijama.
Stilska figura
Bude li tako štedljiv i racionalan dok bude vodio državu, nećemo mu zamjeriti, a usput smo priliku iskoristili za malu modnu lekciju o – šalu.
Riječ je o modnom dodatku koji se nosi iz potrebe, kad hladnoća počne štipati lice, ali i kao ukras te dodatak nečijem stilu.
– Kada je hladno, šal je potreba – kaže nam modni savjetnik Borut Mihalić kojeg smo upitali i da nam kaže u kojim prilikama šal postaje stilski, odnosno modni dodatak, a prelazi potrebu.
– Šal je uvijek modni dodatak, a nešto više od toga, možda i neka viša stilska figura postaje onda kada mu je osnovna namjera kićenje i kada izgubi svoju „primarnu“ funkciju. Kao primjer možemo istaknuti bijeli svileni šal s resicama koji ležerno pada uz revere kaputa od kašmira ili svečanog odijela – kaže nam Borut i prisjeća se bijelog šala koji je nosio, a i danas ga često vidimo s njim, Ćiro Blažević.
Od pilota do navijača
Povijest mu seže u davnine. Šal je nosila i egipatska kraljica Nefertiti 1350 godina prije Krista, car Neron u javnosti se nije pojavljivao bez šala, a svileni rubac koji su hrvatski vojnici nosili oko vrata krajem 16. stoljeća preteča je – kravate.
Nošenje šala povezano je i s brojnim religijama, od islama, preko judaizma i hinduizma, a kao modni dodatak najprije su ga prepoznale dame. Svilene šalove nosili su i piloti u prvim letjelicama kako bi spriječili da im u usta, dok lete, ulazi dim, a u Engleskoj ga nonšalantno u bojama omiljenog kluba počinju nositi nogometni navijači pa je jedan takav i opjevan u stihovima Pipsa “...kad tata stavi bijeli šal, mi smo prva fronta, mi smo nacional...”
Šal je praktičan, a najtraženiji su modeli izrađeni od vune, kašmira ili svile. Dolazi u tri osnova oblika – kao trokut, kvadrat ili pravokutnik. Što se tiče vezanja, mogućnosti su neograničene, a kod nas je među najpopularnijima pariški čvor kakav nosi i premijer Orešković.
– Takva tehnika vezivanja bila je iznimno popularna 2000-ih, da bi sada neke druge tehnike postale nešto modernije. Vezivanje šala pariškim čvorom bio je čest izbor u poslovnom svijetu. Primjerice, kada poslovni ljude kombiniraju šal uz odijelo i izlaze iz vozila u zgradu u kojoj rade, bez velike potrebe za šetnjama na otvorenom, često tada i nemaju kaput – objasnio nam je B. Mihalić.
>>Jeste li još u 'movemberu' ili ste 'golobradi'? Iznenadit će vas, ali zdravije je nositi bradu
>>Ovo je sve što niste znali o popularnim startasicama
Jel se vežu šale ili šalovi? Morao sam tri puta pročitat naslov da skužim o čemu pričate (istina, ne pratim trendove i tek sam sad naučio da je za trendestera presudno da nosi šalove (ne šale)...