Putovanje smo započeli u prekrasnom brdovitom području između Alpi i Krasa, Idrijsko i Cerkljansko. Mjesto Šebrelje, u kojem smo se zaustavili, nalazi se na prekrasnom platou na 650 metara nadmorske visine okruženo šumama i rijekama.
U Šebreljama u restoranu kod gospodina Polaka, uz nezaobilazno gostroprimstvo, u domaćem ambijentu koji odiše na ovom mjestu kušali smo poznate specijalitete ovoga kraja poput Šebreljskog želuca, suhomesnatog proizvoda s priznatom geografskom oznakom, Idrijske žilkrofe, knedle punjenim krumpirom i sve to zaliveno odličnim vinom iz ovog kraja.
U blizini Šebrelja nalazi se poznato arheološko nalazište Divje Babe, skriveno iznad doline rijeke Idrijce.
Crkva sv.Ivana slovi kao izuzetno energetsko područje kao i cijela regija. Crkva je okružena rovovima iz I. svjetskog rata te bunkerom koji je služio kao skladište municije. Iznad jednog od rovova postavljen je vidikovac s kojeg se pruža predivan pogled na okolne planine i rijeku Idrijcu u podnožju, a ispod crkve se nalazi ploča s informacijama o arheološkom lokalitetu i putu koji vodi do poznate špilje koju su naizmjence naseljavali ljudi i životinje tijekom razdoblja paleolitika.
Nalazište je najpoznatije po koštanoj fruli pronađenoj 1995., za koju se smatra da je djelo neandertalaca te dokazuje njihovu kreativnost, osjećaj za glazbu te se smatra najstarijim instrumentom na svijetu.
Ulaz u špilju je inače zaključan, ali moguće ju je razgledat uz prethodnu najavu i vodstvo simpatičnog Štefana Lapanje. Put do špilje je dug otprilike jedan kilometar, a istražen je tek mali dio, pojašnjava nam Štefan koji je od malih nogu istraživao ovo područje i za svoje goste ima pregršt zanimljivih priča i detalja koje rado dijeli.
Put nas je dalje odveo u poznati restoran još poznatijeg skijaškog središta smještenog na 1291 metara nadmorske visine. Ovdje svakako treba kušati poznatu rakiju od smreke, domaće vino i odlično domaće pivo.
Sam dom je prekrasno izrađen od kamena i drveta i pruža ugodnu svježinu u ove ljetne dane, baš kao i ugodnu toplinu tijekom zimskih mjeseci. Ovo mjesto s pogledom na Triglav, najviši vrh Slovenije, privlači ljubitelje prirode, planinare, bicikliste i naravno skijaše u vrijeme skijaške sezone. U ponudi je nekoliko odlično uređenih downhill staza za ljubitelje adrenalinskog biciklizma, a nudi se i smještaj u šest moderno opremljenih apartmana.
Skijaški centar na čelu s Alpskom perlom već četiri godine dobiva priznanje najboljeg slovenskog skijališta koje je prilagođeno svim uzrastima. I ne čudi što je tako jer teško je izabrati samo jednu aktivnost: zabavni park s terenima za mali nogomet, odbojku, badminton, streličarski poligon, paintball, slackline, a za djecu još i dodatno posebno igralište s trampolinom.
Ponudu upotpunjuje mogućnost vodenih brdsko-biciklističkih izleta i tečaja.
Jedine slovenske terme u okrilju Julijskih alpa odišu posebnim ugođajem. Smještene u Cerknu, gdje se nalazi i istoimeni hotel, uz pogled koji oduzima dah, uživamo u saunama, masažnim ležajevima, gejzirima, dok se djeca brčkaju u dječjem bazenu uz uzvike oduševljenja.
Canyoning za najhrabrije
Bohinjska Bistrica mjesto je koje ugošćuje sve one željne posebnog adrenalinskog doživljaja. Sports4fun tim entuzijasta i ljubitelja canyoninga, ugostio je i nas nevjerojatnom srdačnošću, a vodič Rok, šarmantan, duhovit i nasmijan, ostavio je dio ženskog dijela ove družine bez daha.
I dobro je da je, jer trebalo je pripremiti "teren" za canyoning na koji su neki u trenutku pred polazak, odmahnuli glavom u znak neodobravanja. Opustite se i uživajte, uz vodiča, pripremu i potrebnu opremu, canyoning je čista adrenalinska uživancija, poručio nam je. Zagaziti u rijeku dubine do gležnja i nije neki problem. I to je dobar početak. Kreće zatim klizanje po slapovima, skakanje u bazene pod slapovima i pravu navalu adrenalina. Čak i oni koji su na početku ove avanture htjeli odustati, nakon dva sata "spajanja s rijekom" sve su htjeli još jednom ponoviti.
Nacionalni park Triglav, rafting i zip line na pet sajli
Po mnogima jedan od najboljih restorana u Bohinju, Resje u Nemškom Rovtu, nezaobilazna je postaja na ovom putu. Osim gastronomskih delicija, nudi i smještaj mnogima koji se odluče istražiti planinarske i biciklističke staze u okolici, nedaleko Soroške planine.
Mi smo se uputili prema Bohinjskom jezeru otkud nas je žičara odvela u srce Nacionalnog parka Triglav - Vogel. Teško je odlučiti u što se upustiti od bogate ponude zip -linea, paraglajdinga, biciklizma, planinarenja.. Tijekom zimskih mjeseci upravo je ovo jedna od posjećenijih lokacija skijaša koji imaju priliku skijati na oko 18 km skijaških staza i odmarati u eko hotelu Bohinj, jedinim takve vrste u Sloveniji, izgrađen u potpunosti od prirodnih materijala koji je u potpunosti pasivan i samoodrživ.
Teško je ustati i napustiti udobnost kreveta hotela koji nudi i aqua park, kuglanu, i spa i uputiti se prema Mostu na Soči. Ali to je također posebna avantura koju nikako ne propuštamo. Ukracavamo se na vlak i željeznicom izgrađenoj za vrijeme Austro Ugarske, krećemo prema odredištu. Automobili su ukrcani na vlak te vožnja od pola sata skraćuje put koji bi inače prošli automobilom za sat i pol.
Outdoor centar MAYA naš je novi domaćin. Riječ je o prekrasnom sportskom kampu na obali rijeke Soče, čiji će nas domaćini odvesti na rafting u trajanju od sat i pol. MAYA team organizira i mini rafting, canyoning, hidrospeed, spust kajacima, adrenalinski park, planinarenje, razne team building programe, kongresne animacije, poslovna druženja.
Nakon raftinga, adrenalinsku turu upotpunjavamo još jednom. U mjestu Bovec dolazimo na zip line Aktivnog planeta od pet uzastopnih i u suprotnim smjerovima postavljenih sajli od kojih su neke duže, neke brže, a neke se prelaze u tandemu zbog dužine sajle. Nakon ove avanture smještamo se u ekološki kamp Adrenalinček okružen planinom s jedne strane i rijekom Sočom s druge. Vrijeme je za novi gastronomski hedonizam te u restoranu Letni vrt uživamo u carpacciu od pastrve, juhi od koprive, fileu od sočanske pastrve, štuklima te domaćem vinu i rakiji od kruške. I već planiramo novi izlet...
Koji jezik je canyoning?