Limun se ne koristi samo za limunade ili za čaj. Zahvaljujući svojoj kiselosti i antibakterijskim svojstvima ima različite primjene u kućanstvu.
Čišćenje
Limunska kiselina u limunu mu daje kiseli okus, ali jednako tako ima i antibakterijska svojstva. Polovica limuna ili samo kriška bit će odličan izbor u čišćenju drvenih daski za rezanje, mramora, ali i za čišćenje tava. Za one koji više vole tekućine za čišćenje, pola kriške limuna potrebno je zagrijati u vodi dvije minute i prirodno sredstvo za čišćenje je spremno. Osim kuhinjskih površina, ovaj recept je odličan i za čišćenje kupaonice.
Kod kuhanja
Kriške limuna se koriste kod pečenja ribe kako se ona ne bi primila za tavicu ili za protvan. A poznato je i kako se prsti nakon čišćenja ribe ili školjki uvijek stavljaju u vodu s limunom.
Bolji miris
Limun ima poseban jak miris koji prikriva sve neugodne mirise. Koš za smeće je najčešći izvor lošeg mirisa, a korica limuna rješava ovaj problem. Također, korica limuna se može staviti u hladnjak za svježinu.
Pomoć kod truljenja
Dobro je poznato da par kapi limuna može usporiti truljenje voća, odnosno on sprječava da načeto voće posmeđi. Ipak, limun se još koristi i za salatu. Ako je salata oronula potrebno je malo limuna ocijediti u posudu s vodom u koju se stavi salata i ostaviti sve u hladnjaku sat ili dva.