Higijena je pola zdravlja i od malih nogu bismo trebali učiti o higijenskim navikama kje bismo trebali održavati cijeloga života.
Stručnjaci upozoravaju kako djecu u najranijoj dobi treba pripremati i učiti pravilnoj higijeni. Ipak, neki ni u odrasloj dobi ne znaju kako se pravilno peru zubi.
Stomatolozi upozoravaju da je uz, pravilno četkanje zuba kružnim pokretim u trajanju od dvije minute, zube potrebno čistiti i zubnim koncem kako bi se u prostoru između zubiju uklonili svi komadići hrane koji se ne očiste četkanjem, a koji će lako uzrokovati karijes i kvarenje zuba.
Foto: Shutterstock
Bolje je zube četkati i koju minutu dulje nego kraće. Nije dovoljno samo staviti pastu za zube na četkicu i protrljati zube nekoliko sekundi.
Mnoge bakterije zadržavaju se i na samom jeziku te je potrebno, posebno u odrasloj dobi, četkicom ili čistom gazom, trljati i jezik kako bi se uklonile sve naslage. Upravo te naslage mogu biti i uzrok neugodnoh zadaha, čak i ako su vam zubi potpuno zdravi.
Zube nemojte četkati horizontalnim pokretima lijevo-desno, već kružnim pokretima i preko desni.
Koristite se i vodicom za ispiranje usta, izbjegavajte one s alkoholom, a možete u tu svrhu koristiti i čaj od metvice koji će pomoći i u suzbijanju bakterija u usnoj šupljini.
Zube je potrebno prati najmanje dva put dnevno, ujutro i navečer, a po potrebi i češći. Nikako nemojte zubi prati ujutro nakon doručka, posebice ako je dio vašeg jutarnjeg jela voće i/ili svježe cijeđeni sok od naranče. Ako perete zube odmah nakon što ste konzumirali citruse, zbog kiseline koju oni sadrže, možete oštetiti caklinu zuba. Pričekajte pola sata prije pranja.
>>Dok perete zube pljujete krv? Evo što vam je činiti....
ja ih perem na ovaj nacin i to je najbolji nacin ; 1. stavim pastu za zube na jezik 2. popim coca colu 3. stavim si mentos u usta