Postoji vrlo važno pravilo prilikom rashlađivanja prostorija klimatizacijskim uređajima tijekom ljetnih mjeseci. Vrlo je važno da razlika između unutarnje i vanjske temperature ne prelazi iznad 7°C. Zašto? Kod prevelike temperaturne razlike mogu se pojaviti ozbiljni problemi, poput kardiovaskularnih problema, prehlada, problema sa sinusima i slično.
Preporučljivo je da za vrijeme vrućih, ljetnih mjeseci klimatizacijski uređaj bude podešen na temperaturu između 24 i 27°C. Nagli prelazak iz rashlađenog prostora na visoke temperature opasan je za srčane te druge kronične bolesnike koji uzimaju lijekove, ali i za zdrave ljude.
VEZANI ČLANCI:
Pametno je izbjegavati sjedenje i stajanje direktno ispod klime. Također se javlja i išijas zbog znojnih leđa ili mokre odjeće u kojoj sjedimo na propuhu u klimatiziranom prostoru.
Upravo zato razlike u temperaturi između klimatiziranog prostora i vanjske temperature ne smiju biti prevelike. Idealna razlika je pet do sedam stupnjeva. Često je ta razlika 15 ili čak 20 stupnjeva za velikih vrućina što je prevelik šok za organizam. Upravo zbog toga i nastaju razni problemi poput križobolje, uklještenje živaca ili išijasa. Nagla promjena temperature može izazvati i glavobolju zbog dehidracije, stezanje mišića, kao i krvnih žila.
GALERIJA: Dermatologinja otkrila: 'Ove 4 stvari nikada ne bih radila tijekom ljeta'
Osim toga, ostavljanje klima-uređaja da radi cijeli dan, čak i kad nitko nije kod kuće, nije nimalo učinkovito. Možda mislite da će klima-uređaj potrošiti više energije kako bi ponovno rashladio zagrijani prostor, ali to jednostavno nije istina. Ispravne klime rade istom snagom i troše istu količinu energije bez obzira na to koja je temperatura objekta, samo im za postizanje ugodne rashladne temperature u toplom prostoru treba malo više vremena. Dakle, nije riječ o uštedi nego o komforu.
Prilikom korištenja klimatizacijskih uređaja također je važno i redovito čistiti filtere i servisirati uređaje budući da se u njima mogu nakupiti razne bakterije, alergeni i prljavštine koje mogu uzrokovati brojne zdravstvene smetnje.
Preporuke HZZJZ-a za javnost: Kako se zaštititi od velikih vrućina!