Prema Američkom Centru za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) termički obrađene komade mesa prije stavljanja u hladnjak treba pravilno skladištiti, da bi što duže ostalo svježe i sigurno za jelo.
Tako, napominje CDC, ispečeno ili skuhano meso ne bismo trebali stavljati u hladnjak bez da ga prije narežemo na komade.
- Ako želite ostatke mesa spremiti u hladnjak nemojte samo ubaciti veliki komad; bez obzira je li kuhano ili pečeno, prije ga treba narezati - piše CDC.
Tajna za savršenu pizzu nije u sastojcima već u jednom triku u pripremi
Velike komade poput pečenog komada svinjetine ili cijelog pileta treba u roku od dva sata od pripreme podijeliti u vrećice u manje obroke i držati ih na temperaturi od četiri i pol °C ili nižoj.
Ako je hrana pak bila izložena temperaturi višoj od 32 °C, trebalo bi je staviti u hladnjak u roku od jednog sata od pripreme, da bi se spriječio rast bakterija.
Prema CDC-u, dvije bakterije koje se najčešće razmnožavaju u mesu su E. coli i Salmonella, a obje mogu uzrokovati trovanje hranom s tim da E. coli obično prouzroči proljev, infekciju mokraćnog sustava, respiratorne bolesti i infekcije krvotoka, dok Salmonella uzrokuje istoimenu bolest koja se naziva i 'bolest prljavih ruku', a može prouzročiti proljev, grčeve i bolove u trbuhu, iznenadnu temperaturu, mučninu i glavobolju.
Inače, od te se dvije bakterije iz vode ili hrane samo u SAD-u svake godine razboljeva više od milijun ljudi.
Određene su skupine ljudi u većem riziku od razvoja težih oblika bolesti od obje bakterija, a to su prema CDC-u, djeca mlađa od pet godina, odrasli stariji od 65 godina, osobe sa već kompromitiranim imunološkim sustavom (npr. zbog raka) i trudnice.
Naravno, čak ni najbolje pohranjeno termički obrađeno meso neće u hladnjaku beskonačno dugo ostati jestivo: pa dok kuhana slanina i kobasica mogu u hladnjaku trajati i do tjedan dana, rok za ostalo meso je tri do četiri dana, kažu iz CDC-a, prenosi Msn.
Juneće meso ispada vam žilavo? Pogledajte par trikova za što mekše meso!