Prošle je godine s europskog tržišta povučeno gotovo 2000 nesigurnih proizvoda, najčešće igračke i tekstil. Brojka je veća nego godinu prije toga pa, iako je to posljedica boljeg nadzora, svejedno upućuje na činjenicu da je još previše nesigurnih proizvoda na tržištu, prenosi Savez potrošača Slovenije.
Dok je 2008. povučeno 1866 proizvoda, lani ih je bilo 1993. Uočeno je da europske kompanije ozbiljno preuzimaju odgovornost za sigurnost proizvoda i da nesigurne brzo povlače s tržišta te da se tješnje surađuje s trećim zemljama.
- Sigurnost je od ključne važnosti za države članice i u posljednjih šest godina RAPEX sustav postao je model učinkovitosti sudjelovanja u EU na tom području - rekao je John Dalli, europski povjerenik za zdravlje i potrošačku politiku.
Ukupni broj svih prijava preko RAPEX-a, europskog sustava za brzo obajvešćivanje o opasnim proizvodima, postupno je raslo od ljeta 2004. godine kada su države članice u nacionalno zakonodavstvo prenijele odredbu o općoj sigurnosti proizvoda. U šest godina broj prijava se više nego učetverostručio, sa 468 u 2004. godini na lanjskih 1993.
S obzirom na državu podrijetla, lani se ponovno povećao broj spornih proizvoda iz Kine: od svih povučenih lani, 60 posto ih je bilo kineske proizvodnje, a to je jedan posto više nego pretprošle godine. Manje je bilo pak prijava bez navedene države podrijetla. Najviše je prijava bilo u Španjolskoj (220), Njemačkoj (187), Grčkoj (154), Bugarskoj (122) i Mađarskoj (119). Iz tih država je 47 posto svih prijava proizvoda koji predstavljaju opasnost za potrošače.
Igračke (472), odjeća i tekstil (395) te motorna vozila (146) lani su predstavljali 60 posto svih prijava. Električne naprave četvrta su kategorija opasnih proizvoda (138 prijava).
- Moramo nastojati da ne bude opasnih proizvoda na tržištu. To može biti izvedivo u slučaju da nacionalnim nadzornim tijelima na raspolaganju bude više sredstava za kontrolu tržišta. Dovoljno je da jedna pošiljka nesigurnih proizvoda izmakne kontroli pa da dođe do katastrofalnih posljedica - upozorava Monique Goyens, generalna direktorica europske potrošačke organizacije BEUC.
Lani povučeno 2000 proizvoda s europskog tržišta
Prošle je godine od svih povučenih proizvoda 60 posto bilo kineske proizvodnje, što je jedan posto više nego pretprošle godine.
Još nema komentara
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.