Porođaj je prošao. Novopečena majka i beba stigle su kući. Babice, rodbina i brojna literatura, za kojom roditelji uglavnom posežu kada prvi put dobiju dijete, puni su savjeta prema kojima se ženi “oprašta” mirovanje od šest tjedana nakon kojih se očekuje da se u punoj radnoj snazi posveti brizi o djetetu i svemu što nosi svakidašnjica jednakim tempom kao i do tada. No, najnovija istraživanja ali i iskustva majki pobijaju ove tvrdnje.
Na udaru hormona
Doktorica Julie Wray sa Sveučilišta Salford utvrdila je da za potpuni oporavak nakon porođaja ženi optimalno treba godinu dana, s čime se slaže i većina majki.
– Baš sam neki dan razgovarala s prijateljicom kako se nigdje u medijima ne govori o svim fazama u koje žene ulaze nakon porođaja, o tome kako im hormoni luduju te da je svaka žena individua i da joj se tako treba i pristupiti. Dva mjeseca nikako ne može biti dovoljno razdoblje oporavka kad je sam porođaj užasna trauma za tijelo – smatra osječka glumica Sandra Lončarić Tankosić te dodaje kako tek nakon godinu dana stvari sjedaju na svoje te žena može razmišljati o tome da krene raditi još nešto.
Slavni nisu mjerilo
Čak i da se žena fizički brzo oporavi, objašnjava doktorica Wray, u obzir treba uzeti njezino psihološko stanje.
– U pitanju je zdravlje tih žena. Umor oslabljuje organizam, dodajte tome stres prirodan za novo stanje i bolove u leđima i uvidjet ćete da novim mamama nije nimalo lako. Svaki za sebe to su manji problemi, no svi zajedno uz još prevelika očekivanja okoline mogu i te kako narušiti psihičko i fizičko zdravlje žene – dodaje doktorica Wray posebno se osvrnuvši na pritisak što ga stvaraju mediji koji prezentiraju slavne mame koje se uspješno oporavljaju nakon mjesec, dva i već se vraćaju svojim poslovima.
– Ne zaboravite da te žene, u većini slučajeva, imaju cijeli pogon pomoći iza sebe – poručuje majkama doktorica Julie Wray.
Koliko pomoć može biti dobrodošla, potvrđuje i Elena Tomeček iz grupe E.N.I koja je rodila prošle godine.
– Nekako mi se čini da je za oporavak potrebno koliko se tijelo mijenjalo, dakle barem devet mjeseci. S time da moram priznati kako nisam imala problema s oporavkom jer sam imala pomoć majke koja mi je sve obavljala po kući sve dok se nisam potpuno fizički oporavila – iskreno priznaje Elena.
Na potporu okoline majkama apelira i doktorica Christiane Northrup, autorica knjige “Žensko tijelo, ženska mudrost”.
– Svaka žena treba shvatiti da je dolazak djeteta stvarna promjena života i da žena možda nije potpuno pripremljena za to stresno razdoblje, naročito ako nema potporu. Prema mom iskustvu, većina žena nema ni izdaleka onu potporu koju bi trebale imati – zaključuje Northrup.
Majkama je za oporavak potrebno barem godinu dana
Idealno bi bilo kada bi žena barem tijekom babinja imala pomoć u kući, a poslije i psihološku potporu najuže obitelji
Komentara 8
Danas se žene više kilave a od poroda rade filozofiju jer im odgovara da što duže ostanu izvan posla. Pogledajte ulaz u bolnicu, trudnice u kućnim ogrtačima stoje i puše u visokoj trudnoći. Čudno kako to da imaju snage za nahodavanje po shopping centrima u kojima ostaju pola ili cijeli dan a nemaju snage za osnovne aktivnosti u kući naravno uz pomoć?? Ovaj članak je čista glupost. Najgore što mogu čuti je kad se žena izvlači iz nečega što joj ne odgovara na računa djeteta, bolesti itd. U biti takve nije ni briga za djecu jer samo misle o sebi.
.......a poslije i psihološku potporu najuže obitelji..... ----------------------------------------------------------------------------------------------------- a čemu imamo obitelj ako ne i da nam bude psihološka potpora i to ne samo kad je u pitanju porod........
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Skidam kapu majkama i njihovim mukama. I mene je majka rodila. Ali ona nije imala na raspolaganju vrijeme oporavka osim nekolko dana dok nisu zarasle rane. A rađale su majke i u poljima i na njivama, pa drugi dan nastavile raditi, pa opet za 12 mjeseci ponovno tako rodile.