Dokučiti što vam vaša beba želi reći bez plača i obostrane frustracije više nije problem. Shvatila je to mlada majka Maja Celing-Celić koja je sa suprugom Sašom u Osijeku prošla radionicu znakovnog jezika za bebe te danas “razgovara” s desetomjesečnom kćerkom Mašom.
Rezultati nakon dva tjedna
– Za znakovni jezik za bebe prvi sam put čula još dok sam bila trudna, no tada me nije pretjerano zanimao. No, kako je moja djevojčica rasla, shvatila sam da je vrijeme za “znakovanje”, budući da je s nepunih osam mjeseci naučila mahati papa, dati pet, pljeskati rukicama na bravo i taši-taši, a uskoro je pokazivala i tko je gazda u kući. Neke od znakova, poput onog za nošenje u marami, sama sam izmislila, a Mašu je to izrazito veselilo – kaže mlada Osječanka.
– Prvo smo Maši pokazali znakove za jesti, piti i kupati se. Svaki put kad joj ih pokažemo, smije se, a ovih je dana, otprilike dva tjedna nakon što smo ih počeli pokazivati, počela i sama na naš upit pokazivati znakove za kupati se i jesti. Uskoro ćemo ubacivati znakove i za ostale predmete i pojave, a veselim se danu kada će moje dijete samo pokazati znak za psa ili mačku na ulici, loptu kojom se želi igrati ili Mjesec na noćnom nebu i tako pokazati da je svjesna svijeta oko sebe – kaže ponosna majka.
Radionicu je prošla kod Ivane Čarapović, certificirane instruktorice programa Baby Signs koja je “zadužena” za Osječko-baranjsku i Vukovarsko-srijemsku županiju.
Učenje kroz igru
– Znanstvene studije dokazale su da znakovni jezik olakšava učenje govora, potiče zanimanje za knjige i intelektualni razvoj, smanjuje frustraciju i agresiju kod kuće i u jaslicama, jača samopouzdanje te povećava poštovanje odraslih – objašnjava instruktorica.
– Upravo je znakovanje jednostavan i vrlo zabavan način na koji se djeca mogu izraziti, reći nam što žele, što ih muči ili tek onako, malo probrbljati sa svojim najbližima – zaključuje majka.
Inače, preporučuje se znakovni jezik prolaziti kad dijete navrši osam mjeseci, no moguće je i ranije.
Razvoj znakovnog jezika za bebe, odnosno program Baby Signs, počeo je prije gotovo tri desetljeća u Americi, a razvile su ga dr. Linda Acredolo i dr. Susan Goodwin, profesorice psihologije na kalifornijskom sveučilištu Davis. Znakovni jezik za bebe u Hrvatsku je dovela Jelena Čusak koja ima licenciju i za susjednu Sloveniju. Radionica za roditelje traje dva sata i stoji 300 kuna, za što dobivaju i originalni program Baby Signsa preveden na hrvatski jezik.