važno je biti prvi

Zašto su starije sestre sposobnije? I prvorođene Hrvatice su ambiciozne i slavne

Starije sestre kolaž
Foto: Pixsell
1/12
05.05.2014.
u 11:33

Prema studiji prvorođene djevojčice imaju predispoziciju steći bolje obrazovanje od svih ostalih članova u obitelji

Uspješna ste žena, a u obitelji ste prvorođeno dijete.

Izgleda da to i nije baš slučajnost. Prema istraživanju znanstvenika sa sveučilišta Essex u Velikoj Britaniji upravo su najstarija ženska djeca u obitelji i najambicioznija, s većom šansom za uspjeh.

Hrvatice su potvrda

Prema studiji, prvorođene djevojčice imaju predispoziciju steći bolje obrazovanje od svih ostalih članova u obitelji. U odnosu na prvorođene sinove, kćeri su čak 13 posto ambicioznije. Popis pripadnica ljepšeg spola koji potvrđuje ovu najnoviju teoriju britanskih znanstvenika poduži je, a u rezultate ovog istraživanja uklapaju se i mnoge uspješne Hrvatice.

Najtrofejnija hrvatska atletičarka i skakačica u vis Blanka Vlašić, pogađate, prvorođeno je žensko dijete u obitelji. Ima mlađeg brata Nikolu, koji igra nogomet za kadete Hajduka.

Blanka Vlašić - Atletičarka ima mlađeg brata Nikolu (Foto: Goran Jakuš/Pixsell)

Prvorođena su ženska djeca, a danas uspješne Hrvatice najbolja diskašica svijeta i aktualna olimpijska pobjednica Sandra Perković te popularna pjevačica zabavne glazbe Danijela Martinović.

Najstarije je dijete u obitelji i političarka, bivša veleposlanica i ministrica, a danas pomoćnica glavnog tajnika NATO-a te potencijalna kandidatkinja za predsjednicu države Kolinda Grabar Kitarović. Najstarija je i glumica Zrinka Cvitešić, nova zvijezda londonskih kazališnih dasaka.

Foto: Goran Jakuš/Pixsell

Zrinka Cvitešić - Uspješna glumica rodila se prije sestre (Foto: Goran Jakuš/Pixsell)

Voditeljica istraživanja sa sveučilišta Essex Feifei Bu smatra da je više razloga zbog kojih prvorođena ženska djeca imaju više šansi za uspjeh. Neki su od njih što se roditelji s prvim djetetom puno više bave nego s ostalom djecom. Ista studija pokazala je i da, bez obzira na obrazovanje i posao kojim se roditelji bave, prvorođena djeca sigurno imaju sedam posto više šansi za bolji uspjeh od druge djece.

Osim toga, došli su do zaključka da je razlika među djecom od najmanje četiri godine bolja za mlađe dijete jer će imati podjednake šanse kao prvorođeno.

Foto: Robert Anić/ Pixsell

Kolinda Grabar Kitarović - Ima mlađeg brata Branka (Foto: Robert Anić/Pixsell)

Roditeljska uloga

I psihologinja Mirjana Nazor kaže da se prvorođenoj djeci posvećuje više pozornosti. No, s druge strane, dodaje, ima i mnogo primjera da su upravo drugorođena ili trećerođena djeca uspješna jer su rasla uz stariju braću ili sestre.

– Čini mi se da je uspjeh individualna stvar i kako u velikoj mjeri ovisi o sredini u kojoj se djeca rađaju – kaže psihologinja Nazor.

Rezultati istraživanja, kaže, začuđujući su joj i zbog toga što se u mnogim tradicionalnim sredinama i dalje više vodi briga upravo o muškoj djeci.

>>'Promijenila sam zavjese u kavani da se s ulice vidi kako gosti uživaju'

>>Nahranila je papu, tri predsjednika, oskarovce, a sve je naučila od none u rodnoj Istri

Komentara 10

DU
Deleted user
11:55 05.05.2014.

nas ima 9 da li mi netko može reći hoće li biti uspješniji sedmi od petog i da li će se najstariji brat safet snaći u zatvoru

Avatar Topgen
Topgen
11:42 05.05.2014.

haha. Odgovor je jednostavan : kad dijete dobije sestru ili brata , sva paznja ide onom najmladjem ,a prvorodjeni se mora snalaziti sam i tako postaje samostalniji jer jako brzo mora nauciti da brine o sebi. "Mamine maze" rijetko uspiju u zivotu.

Avatar Topgen
Topgen
12:44 05.05.2014.

Svako pravilo ima izuzetak , pa i ovo.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije