Kako prenosi Huffpost.com, oko 30% toplinske energije u kući gubi se kroz prozore. Prozori s dobrom izolacijom mogu pomoći. No, ako ih ne možete zamijeniti i staviti nove PVC prozore, iskorištavanje prirodne topline sunca može napraviti veliku razliku. "Čak i ako vaš dom nije posebno dizajniran za solarno grijanje, možete iskoristiti nekoliko jednostavnih trikova kako biste iskoristili toplinu sunca," rekla je Courtney Klosterman, stručnjakinja za dom iz Hippo osiguranja. Držite zavjese ili rolete otvorene tijekom dana, a zatvorene noću, savjetuje. Također, ako živite u kući, izbjegavajte saditi zimzelena stabla južno od vašeg doma jer mogu blokirati sunčevu svjetlost.
Moguće je i da vam radijator ne radi ispravno ili je začepljen. Ako mu treba dugo da se zagrije ili su neki dijelovi hladni na dodir, možda ne radi kako treba. S vremenom se u radijatoru nakuplja voda, što smanjuje prostor za prolazak toplog pare i zraka. U takvim slučajevima potrebno je ispustiti vodu iz radijatora. To obično uključuje isključivanje napajanja kotla i ventila za dovod vode kako biste mogli otvoriti ventil za ispuštanje. Uz to, ako vam je kauč postavljen ispred radijatora, razmislite o premještanju namještaja kako bi toplina mogla slobodno cirkulirati.
Filter peći je začepljen… Mnogi peći koriste kao sustav grijanja. Ako imate peć, vjerojatno je smještena u nekoj zasebnoj prostoriji ili podrumu. One rade tako da topli zrak distribuiraju po kući, ali ako je filter peći začepljen prljavštinom ili ostacima, neće raditi ispravno. Začepljeni filter sprječava pravilnu cirkulaciju zraka kroz peć, što otežava rad sustava. Redovito održavanje peći može vam pomoći da uštedite i da vam ostane toplo.
Još jedan razlog može biti – pod. Ako hodanje bosim nogama po podu djeluje kao hodanje po ledu, možda imate problem s lošom izolacijom. Budući da toplina uvijek ide prema gore, oni koji žive na donjim etažama češće će imati hladnije podove. Ako je u pitanju podrum, dolje će biti puno hladnije i nećete imati termalni vakuum koji vas grije. Na donjim katovima često se zanemaruje važnost toplinske izolacije poda, a pomoć mogu biti tepisi. Preporuka je koristiti debele vunene podloške ispod tepiha jer oni bolje zadržavaju toplinu.
Hladni povjetarac ili propuh u zatvorenom prostoru često dolazi od vrata koja ne prijanjaju kako treba. Ako osjetite propuh rukom dok sjedite negdje, provjerite odakle dolazi, pa začepite rupu, barem zimi. Možete koristiti stare najlonke ili tajice, zavezati čvor i napuniti ih rižom, pijeskom, grahom ili nečim sličnim i staviti na pod uz vrata. Ako propuh dolazi s prozora, možete koristiti plastičnu foliju za prozore ili debele zavjese kako biste smanjili prodor hladnog zraka. Ovi mali koraci ne zahtijevaju velika ulaganja, ali mogu napraviti veliku razliku u toplini vašeg doma.
Stiže nam zima kakva se ne pamti zadnjih 65 godina? Evo što prognozira poznati meteorolog