Trčanje je zdravo, tako su nas dosad učili, ali prema najnovijem istraživanju, ne za sve podjednako. Neki trčanjem možda samo gube vrijeme, a sve ovisi o našim genima. Naime, upravo o njima ovisi učinak aerobnih vježbi, a učinak uvelike varira od osobe do osobe.
Oko 20 posto populacije nema od aerobnih vježbi baš nikakve bitne koristi, tvrde znanstvenici nakon istraživanja provedenog na Sveučilištu u Londonu. Kod tih ljudi redovito trčanje i vježbanje u teretani neće učiniti nikakav važan pomak u borbi protiv srčanih bolesti ili dijabetesa. Njima znanstvenici savjetuju da radije prestanu vježbati i posvete se pravilnom načinu prehrane ili počnu uzimati lijekove.
Studija je objavljena u Journal of Applied Physiology, a u njoj su podaci o istraživanju provedenom na više od 500 sudionika u Europi i SAD-u. Dobrovoljci su podvrgnuti različitim aerobnim vježbama u skladu s uputama da treba vježbati 30 minuta dnevno, pet puta na dan.
Do kraja istraživanja kod većine je sudionika primijećen znatni napredak u količini kisika koje tijelo troši tijekom vježbanja, što je ključni pokazatelj aerobne fizičke kondicije. No, kod 20 posto potrošnja kisika je porasla za manje od pet posto, što je gotovo nezamjetan pomak.
Analizom je pronađen set od 30-ak gena koji utječu na porast unosa kisika. Od ovih 30, njih 11 imaju poseban utjecaj na to koliko osoba može imati koristi od aerobne vježbe.
Mnogi na trčanje tek gube vrijeme zbog genetske predispozicije
Iako je trčanje zdravo, neke osobe, čini se, nemaju nikakve koristi od vježbanja, a sve ovisi o genetici.
Komentara 2
5% je malen pomak? A koliko je \"veliki\"? 10%? Gluposti.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Mora da je studiju financirala neka farmaceutska kuća koja samo što nije izmislila tabletu za povećanje kondicije.