Mogućnost levitiranja nije tako izvediva?

10.01.2009.
u 17:42

Fizičari su poput male djece-uvijek spremni za igru. Ova grana znanosti već odavno nije dosadna i suhoparna disciplina, već nas svako toliko iznenadi nekim novim zadivljujućim otkrićem. Tako su prošle godine istraživači instituta u kalifornijskom Berkeleyu uspjeli napraviti novu vrstu tekstilnog materijala od koje bi se mogao napraviti san svakog špijuna- odijelo koje čini nosioca potpuno nevidljivim. Ali u svijetu znanosti ovo su već stare vijesti, jer najnovija tema je levitacija.

Mogućnost levitiranja, usprkos popularnom mišljenju, nije teško izvediva. Dovoljno je imati veću količinu ohlađenih metala i keramike, koji radi temperature bolje provode elektromagnetske naboje. Materijali se tako magnetiziraju i njihova sposobnost odbijanja jednog od drugog postaje toliko snažna da mogu nositi teške objekte ( na ovaj način funkcioniraju levitirajući vlakovi, tzv. "maglevi").

Ipak, dosadašnji principi levitacije nisu mogli naći svoje mjesto u kućanstvu. Energija i tehnologija koju koriste levitirajuća prijevozna sredstva dosad se nije mogla postaviti u manje sustave. Ipak, članak u uglednom časopisu «Nature» koji je upoznao znanstvenu zajednicu s istraživanja Nacionalnog Zdravstvenog Instituta (NIH) i Harvarda donio je nadu u bolju budućnost.

Znanstvenici su odlučili prijeći u drugu krajnost- umjesto da proučavaju fenomene na ogromnim levitirajućim vlakovima, odlučili su proučavati levitaciju na nanometarskoj razini. Napravljen je eksperiment u kojem se maleni grumen zlata, vidljiv tek mikroskopskom opremom, premazao posebnom tekućinom zvanom bromobenzen. Ista tekućina je prelivena preko tankog sloja stakla. Kad je grumen stavljen na staklo, magnetske sile su bile tako jake da je u jednom trenu zlato poletjelo i levitiralo nad staklom.

U praksi, znanstvenici ne očekuju da će rezultati ovih istraživanja biti primijenjeni u svrhe letenja ljudi- ali levitacija na mikroskopskoj razini može učiniti mnogo za inženjere, koji će na raspolaganju dobiti izdržljivije materijale. U svijetu «običnih ljudi» ovo znači napretke u elektronskoj opremi, primjerice doći će do konstrukcije učinkovitijih medicinskih aparata te snažnijih akumulatora/baterija. Iako nije mnogo, početak je nečeg mnogo većeg, te smo sigurni da ovo nije posljednje iznenađenje iz svijeta fizike.

Želite prijaviti greške?