Svatko od nas voli dodatke koji će naš životni prostor čine ugodnijim, ljepšim te mu daju osjećaj doma. No upravo neki od tih dodataka mogu igrati ključnu ulogu u narušavanja kvalitete zraka. Nazivamo ih “skriveni zagađivači”, a moglo bi vas iznenaditi koji dodatci se nalaze na ovom popisu.
Mirisne svijeće
Mirisne svijeće često koristimo za stvaranje ugodne atmosfere u domu, no rijetko se pitamo što zapravo udišemo dok one gore. Mnoge mirisne svijeće sadrže sintetičke mirise, parafin i druge kemikalije koje, tijekom izgaranja, oslobađaju štetne tvari koje mogu izazvati iritaciju dišnih puteva, glavobolje dok dugotrajna izloženost može povećati rizik od ozbiljnijih zdravstvenih problema, uključujući respiratorne bolesti. Kako bi se smanjio rizik, preporučuje se korištenje prirodnih alternativa poput svijeća napravljenih od pčelinjeg voska ili sojinog voska, koje ne sadrže štetne kemikalije, ali i svijeće koje sadrže eterična ulja.
Tapisoni
Iako omiljeni dodatak svakom domu, tapisoni su također skloni zadržavanju prašine i alergena, ali i idealno mjesto za razvoj plijesni i grinja, naročito u vlažnim područjima. Čestice poput alergena, peludi i prljavštine u materijalu lako se mogu osloboditi u zrak, a potom i u naš respiratorni sustav. Ova kontinuirana cirkulacija zagađivača može izazvati respiratorne probleme, alergije i druge zdravstvene tegobe, posebno kod osoba s osjetljivim disajnim putevima ili astmom.
Redovito usisavanje s HEPA filterom pomaže u uklanjanju prašine i alergena, dok čišćenje parom može biti učinkovito u ubijanju grinja i drugih mikroorganizama.
Sprej protiv komaraca
Ljeto je vrijeme kada u naše domove dolaze nepozvani gosti, komarci koji se često pokušavamo “riješiti” raznim sprejevima koji sadrže kemikalije poput DEET-a i piretroida, koji mogu imati štetne učinke na zdravlje – mogu iritirati kožu, oči i dišne puteve, a kod osjetljivih osoba mogu izazvati ozbiljnije reakcije. Sprejevi protiv komaraca se raspršuju u obliku fine magle ili aerosola, što omogućuje kemikalijama da lebde u zraku i lako se udahnu te se tako povećava rizik za naš respiratorni sustav.
Umjesto korištenja kemijskih sprejeva, preporučuje se uporaba prirodnih alternativa poput eteričnih ulja limunske trave, lavande ili eukaliptusa, koji djeluju kao prirodni repelenti.
Kako poboljšati kvalitetu zraka u domu?
Najlakši i najučinkovitiji način za rješavanje ovog problema, ali i prevenciju pojave vlage i plijesni svakako je pouzdan ventilacijski sustav. Ventilacijski sustavi osiguravaju stalan dotok svježeg zraka u prostoriju, a prednosti ugradnje su pritom mnogostruke. Tehnologija automatski odvodi potrošeni zrak s neugodnim mirisima, kao i suvišnu vlagu te štetne čestice, a dovodi u stan svježi filtrirani zrak. Tako sprječava nastanak plijesni i pojavu grinja, a onemogućuje i stvaranje propuha te prodor vanjske buke i prašine.
Ventilacijski sustavi i-vent funkcioniraju po načelu podtlaka, odnosno u prostorije se ugrađuju dovodi zraka koji osiguravaju stalan dotok svježeg zraka, kao i ventilator koji neprekidno odvaja potrošeni zrak iz prostorija. Uz to dolazi i sa senzorima temperature te vlage s kojima je po moguće kontrolirati regulaciju potrošenog zraka s obzirom na potrebu.
Sadržaj nastao u suradnji s i-Vent ventilacijskim sustavima.