Sezona peludnih alergija počinje pojavom toplog vremena i viših temperatura nakon zimskog perioda.
Mnogi zbog prehlade posumnjaju na alergiju, a mnogi se s alergijskim simptomima nadaju da je riječ o prehladi. Kako razlučiti o čemu je riječ?
– Simptomi alergije često oponašaju prehladu. No, ako traju dulje od deset dana, pojave se u sezoni peludi, ponavljaju se te ako imate i članove obitelji koji imaju alergoloških tegoba, vrlo je moguće da se radi o alergiji – kaže dr. Silvije Šegulja, voditelj Odjela respiratorne rehabilitacije djece u crikveničkoj Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju Thalassotherapia.
– Dileme oko odlaska liječniku ne smije biti ako se pojave ozbiljniji simptomi. To su, recimo, situacije kad se pojavi osip po tijelu poput koprivnjače, a jedan od mogućih simptoma je i otežano disanje. Osoba s blažim oblicima alergije mogu si i sami olakšati poteškoće. Kod blažih alergija simptomi su kihanje, curenje prozirnog sekreta iz nosa, svrbež i crvenilo očiju i nosa, a ponekad i glavobolja. Takve je probleme moguće spriječiti ili ublažiti preventivnim izbjegavanjem alergena ili pripravcima koji se mogu kupiti i bez recepta.
No – kaže dr. Šegulja – prije no što se posegne za terapijom, valja znati da nema univerzalnog rješenja za svaku osobu.
– Ono što nekome riješi simptome, drugome uopće ne mora pomoći. Preparati i lijekovi koji se nude širokog spektra, od antihistaminika koji sprečavaju ili ublažavaju simptome kočeći pretjeranu reakciju imunosustava na alergen do prirodnih preparata, kao ulje crnog kima koje može potpomoći pozitivne procese u imunološkim procesima ako se nekoliko mjeseci prije počnu uzimati.
Zato je važno savjetovati se s liječnikom, pokušati odgonetnuti koji točno pelud smeta i ciljano djelovati u točno određeno vrijeme i s određenim lijekovima i dozama – kaže naš sugovornik.
>>Alergije – zbog duge zime čeka nas veća koncentracija peludi