Zadar je poznato turističko središte koje privlači tritisućljetnom poviješću koja se ogleda u svakom kutku toga drevnog grada. Najpoznatiji po rimskom Forumu, crkvi sv. Donata i suvremenim atrakcijama poput Morskih orgulja i Pozdrava Suncu, Zadar i zadarska regija pružaju sve što je potrebno za savršen odmor.
Ljepota Zadra u kojemu je još očuvan antički raster ulica popločanih kamenim pločama nadaleko je poznata. Najšira ulica u starom dijelu grada je Kalelarga, koja će vas dovesti do najvažnijih točaka u gradu – do rimskog Foruma iz 1. st., katedrale sv. Stošije iz 13. st., crkve sv. Krševana iz 12. st. i simbola grada, okrugle ranoromaničke crkve sv. Donata iz 9. st., u kojoj se ljeti održavaju glazbene večeri. Prošetajte uvijek živom zadarskom rivom, upijte atmosferu slikovite tržnice i ribarnice, obiđite moćne gradske bedeme, opustite se u tihim parkovima i posjetite vrijednu izložbu «Zlato i srebro Zadra».
Zadarska županija smještena je na središnjem dijelu hrvatske obale te je prebogata prirodnim ljepotama i vrijednom spomeničkom baštinom. Za turistički je razvoj regije najzaslužnija izrazito razvedena morska obala (s otocima ukupno 1400 km) s brojnim otocima, kanalima, tjesnacima, ždrilima i uvalama. Obala je k tome i vrlo raznolika – od pješčanih plaža lagunskog tipa u Ninu do najvećeg klifa na Jadranu (Grpašćak na Dugom otoku). Izuzetan spoj mora i planine odlika je podvelebitskog kraja, a u zaleđu su Zadra plodni Ravni kotari koji hrane cijeli kraj. Na njihovu je rubu najveće prirodno jezero u Hrvatskoj, Vransko jezero, raj za ribolovce i ornitologe. Nacionalni park Paklenica sa 400 m visokim liticama na kojima se gnijezdi bjeloglavi sup, Park prirode Telašćica sa Slanim jezerom na Dugom otoku, kanjon kraške ljepotice Zrmanje na kojoj možete uživati u uzbudljivom raftingu, kajakingu i kanuingu, čudesni podzemni svijet krša u Cerovečkim pećinama i Manitoj peći, «mjesečev» krajolik na otoku Pagu samo su neka prirodna bogatstva Zadarske županije.
Ljubitelji povijesti neće propustiti posjet kraljevskim gradićima Ninu te Biogradu, koji je danas meta brojnih nautičara koji odavde kreću prema Kornatima. Zanimljiv je i gradić Pag, koji je projektirao poznati kipar Juraj Dalmatinac, središte istoimenog otoka u cijelom svijetu poznatog po paškom siru, soli, paškoj čipki i vinu «žutici».
Posebna su priča otoci zadarskog arhipelaga. Otoka, otočića i hridi ima oko 200, a najveći i najpoznatiji su Pag, Dugi otok, Ugljan, Pašman, Vir, Iž, Molat, Ist, Silba, Premuda, Olib, Sestrunj, Vrgada. Kaže se da svatko u zadarskom arhipelagu može pronaći otok o kojem sanja – veliki ili mali, pust ili obrastao makijom, borovima i maslinicima, a svi su puni skrovitih uvala i zaljeva, u koje vole zalaziti nautičari.