ISTRAŽIVANJE

Neredoviti odlasci na spavanje mogu otupjeti dječje umove

krevet,kinderbet
Boris Ščitar/VLM/PIXSELL
09.07.2013.
u 08:52

Mališani koji nisu redovito odlazili na spavanje ili su lijegali poslije 21 sat imali su slabije rezultate u čitanju i matematici

Kasni i neredoviti odlasci na spavanje mogu otupjeti umove male djece, pokazalo je britansko istraživanje provedeno na preko 11.000 sedmogodišnjaka. Kako prenosi BBC, mališani koji nisu redovito odlazili na spavanje ili su lijegali poslije 21 sat imali su slabije rezultate u čitanju i matematici. Autori istraživanja tvrde da manjak sna može poremetiti prirodni tjelesni ritam i umanjiti sposobnost mozga za učenje novih informacija.

Znanstvenici su u sklopu istraživanja prikupili podatke od djece kada su bila stara 3, 5, i 7 godina kako bi utvrdili moguću povezanost odlazaka na spavanje i sposobnosti učenja. Neredoviti odlasci na spavanje najčešći su kod trogodišnjaka, dok je više od pola sedmogodišnjaka redovito odlazilo na spavanje između 19.30 i 20.30 sati. Učinak loših navika, također se pokazalo, veći je kod djevojčica nego dječaka te se čini da je kumulativan.

Znanstvenici predvođeni Amandom Sacker s londonskog University Collegea uzeli su u obzir da su neredoviti odlasci na spavanje odraz kaotičnih obiteljskih odnosa te da potonji čimbenik, a ne spavanje, zapravo utječe na kognitivne mogućnosti djece. Djeca s lošijim navikama uglavnom su dolazili iz lošijih društvenih okruženja te su gledali više televizije. No, čak i s tim čimbenicima na umu ostala je veza između neredovitog lijeganja i slabije mentalne sposobnosti.

>> Bebe koje ne mogu spavati iste će probleme imati i kao djeca

>> (Pre)zaposleni roditelji ne stignu čitati priče djeci prije spavanja

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije