Već više od mjesec dana u pedijatrijskim ambulantama protiv rubeole, ospica i drugih bolesti nije cijepljeno ni jedno jednogodišnje dijete. Tome je tako jer na domaćem tržištu nema potrebna cjepiva priorixa belgijskog proizvođača GlaxoSmithKlinea.
Cjepivu ni traga
– S jedne strane čitam kako se podižu tužbe protiv roditelja koji odbijaju cijepiti djecu, a s druge strane to ne mogu učiniti zbog njih! – kaže Osječanka Željka M. čiji je sin prije 15-ak dana napunio prvu godinu života, a posljednjih dvadesetak dana majka provodi nazivajući ambulantu te čekajući uzvratni poziv.
Kako dodaje, prošlog tjedna medicinska joj je sestra rekla da bi cjepivo moglo uskoro stići te da će je telefonski pozvati da dođe s djetetom, no poziva još nema. Kako je čula razgovarajući s drugim majkama, ali i u ambulanti, problem je vjerojatno u tome što je naručeno previše cjepiva protiv svinjske gripe pa poslije toga bacanja novca nema za cjepivo potrebno djeci u dobi od godine dana.
To više što je na početku godine nastao sličan “zastoj” u isporuci cjepiva, no tada se, doznajemo, na njega čekalo petnaestak dana.
– Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje za 2010. ugovorio je preko distributera Oktal Pharme od proizvođača GlaxoSmithKlinea dovoljno cjepiva morbili+parotitis+rubela – priorixa, a njegova isporuka, kako nas je obavijestio distributer, kasni zbog zastoja u proizvodnji – navodi se u odgovoru HZZO-a na naš upit o nedostatku cjepiva.
Nabava tog cjepiva, ističu, ni na koji način nije povezana s nabavom cjepiva za pandemijsku gripu. Kad će priorix stići, ne navode.
Nema veze s gripom
Preporuka je pedijatara roditeljima ionako ne cijepiti djecu ljeti pa je stoga i pametnije pričekati rujan.
Nestašica cjepiva ne uzbuđuje previše ni stručnjake jer, ističu, bolesti protiv kojih priorix štiti već godinama nisu raširene u našoj populaciji.
– Zbog velike cijepljenosti populacije, u nas nema tih bolesti pa se neće dogoditi ništa kobno ako roditelji pričekaju s cijepljenjem dok cjepivo ne stigne. To doduše remeti kalendar cijepljenja pa će se mališan svaki sljedeći put s cjepivom ravnati prema cijepljenju priorixom. Nedavno je u Hercegovini bilo slučajeva rubeole, ali u svim drugim zemljama nema ni nje ni zaušnjaka ni ospica. Inače, riječ je o dječjim bolestima koje je bolje prevenirati nego da ih djeca prebole jer komplikacija zaušnjaka može izazvati meningitis, a poslije i neplodnost u muškaraca – rekao je dr. Goran Tešović, infektolog i šef dječje intenzivne na Klinici za zarazne bolesti dr. Fran Mihaljević.
bitno da ima za domjenke i druge razne gluposti