PROMO

Oaza sunca, vina i prirodnih ljepota

TZ Dubrovačko neretvanske županije
Foto: TZ Dubrovačko neretvanske županije
1/8
PR
Autor
PR članak
16.12.2013.
u 13:00

Povijesni grad Dubrovnik, čarobni Elafitski otoci, poluotok Pelješac kao kolijevka vinogradarstva te otoci nenadmašne prirodne ljepote Korčula i Mljet samo su dio bogate ponude Dubrovačko-neretvanske županije

Najjužnija hrvatska županija, Dubrovačko-neretvanska, „bezobrazno“ je lijepa u svakom pogledu. Bog i priroda bili su uistinu „široke ruke“ i bogato su nagradili taj dio hrvatske obale. Riječ je, zasigurno, o jednoj od najljepših hrvatskih županija, čija su posebna vrijednost i njezini ljudi. Prednjači grad Dubrovnik, turistički biser naše jadranske obale i Hrvatske. Čudo od grada sa svojim 1940 metara dugim zidinama i utvrdama. To je ljepota koja traje. Grad za sva vremena koji se od 1979. nalazi pod zaštitom UNESCO-a, s tradicijom u turizmu koja prelazi 150 godina. Dubrovačko područje ima i najviše hotela s pet zvjezdica u zemlji. Dubrovačku okolicu čine čarobni Elafitski otoci (Koločep, Lopud, Šipan), uređeni vrt u moru – Lokrum, Rijeka dubrovačka s Omblom – najmanjom rijekom na svijetu, kao i mnoga manja mjesta sve do Brsečina. Posebno se ističe mjesto Trsteno s najstarijim botaničkim vrtom u Hrvatskoj – Arboretumom Trsteno.

Dubrovačko primorje s pitomim mjestima koja su zanimljiva za izletnički i seoski turizam, važan je dio ukupne turističke ponude ovoga kraja. Slano je glavno i najveće mjesto tog dijela dubrovačke rivijere. Pelješac je drugi najveći hrvatski poluotok. Ston (Veliki i Mali) sa svojim čudesnim, 5500 metara dugim zidinama, sa solanom u kojoj se već tisućama godina proizvodi najbolja morska sol te s Malostonskim zaljevom, oazom i gnijezdom školjkaša, ponajviše kamenica i dagnji, posebne su kvalitete i prednosti ovdašnje svekolike turističke ponude. Uz to, Pelješac je kolijevka vina i vinogradarstva; čuvena je sorta vinove loze plavac mali, a područje oko Dingača i Postupa daje najbolja hrvatska, a po mnogima i svjetska, crvena vina – Dingač i Postup. Taj dio Dubrovačko-neretvanske županije poznat je i po brojnim vinskim cestama koje predstavljaju sve značajniji dio turističke ponude. Korčula je šesti po veličini, a danas i najnaseljeniji hrvatski otok, s više od 17.000 stanovnika. To je i grad Marka Pola, najpoznatijeg svjetskog putnika. Katedrala svetog Marka, brojne crkve, muzeji, zbirke i bratovštine obogaćuju povijesni hod koji se odlično uklapa u turističku djelatnost. Otok je također poznat po atraktivnim mačevalačkim borbama koje su se sačuvale jedino ovdje. Najpoznatije su Moreška iz grada Korčule, Moštra iz Žrnova i Kumpanija iz Blata, Smokvice i Čare.

Mljet je najšumovitiji naš otok koji obiluje špiljama. Posebna vrijednost tog otoka su dva slana morska jezera, Veliko i Malo. U sredini Velikog jezera nalazi se otočić Sveta Marija.

Lastovo je najdalje na pučini od svih naseljenih jadranskih otoka. Već desetljećima je omiljeno utočište nautičara, jedriličara i ronilaca.

Župa dubrovačka zauzima značajan dio turističke rivijere Dubrovnika. Kupari, Srebreno, Mlini i Plat imaju dugu tradiciju turizma i hotelijerstva, a prekrasni Župski zaljev jamac je odmora u miru i tišini. Konavle su izdvojena geografska cjelina unutar dubrovačke regije, a gradić Cavtat je okosnica konavoskog, ali i dubrovačkog kongresnog turizma te rodno mjesto slikara Vlaha Bukovca.

Istaknuti dio turističke priče ove županije je i Donjoneretvanski kraj. Najpoznatiji su gradovi Metković, Ploče i Opuzen. To je poljoprivredni kraj poznat po sadnji i uzgoju mandarina.  

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?