Vođenje ljubavi kod nekih može izazvati neku vrstu čudnih emocija, zbog čega se osoba nakon seksa osjeća tužnom, praznom ili ljutom. I nisu samo žene te koje imaju emocionalnu reakciju na seks, jer je vjerojatno da će i muškarci reagirati na sličan način, piše Daily Star.
Poznata kao postkoitalna disforija, to je fenomen o kojem se rijetko govori, a seksualni terapeuti ističu da je način na koji se ponašate prema partneru nakon seksa jednako važan kao i ono što radite prije nego što to učinite.
VEZANI ČLANCI:
Postkoitalna disforija je kontraintuitivan fenomen karakteriziran neobjašnjivim osjećajima suza, tuge ili razdražljivosti nakon zadovoljavajuće seksualne aktivnosti. U studiji objavljenoj u Taylor & Francis Online istražena je postkoitalna disforija i njezina prevalencija među muškarcima.
Istraživanje je analiziralo online upitnike kako bi se ispitala prevalencija postkoitalne disforije među 1208 muškaraca. Utvrđeno je da je 41% ispitanika prijavilo postkoitalne disforije tijekom svog života, a oko 20% ga je doživjelo u prethodna četiri tjedna. Između 3% i 4% uzorka izjavilo je da redovito ima postkoitalnu disforiju. "Utvrđeno je da je ovaj fenomen povezan s trenutnim psihološkim problemima, seksualnim zlostavljanjem u djetinjstvu i nekoliko seksualnih disfunkcija”, navodi se u studiji.
"Rezultati pokazuju da muško iskustvo faze rješavanja može biti mnogo raznolikije i složenije nego što se dosad mislilo i postavlja temelje za buduća istraživanja koja istražuju postkoitalnu disforiju među muškarcima", dodaju. Student magisterija Joel Maczkowiack i profesor Robert Schweitzer s QUT-ove Škole za psihologiju i savjetovanje rekli su da, iako je ovo stanje prepoznato kod žena, niti jedna studija ranije nije identificirala taj fenomen kod muškaraca.
GALERIJA: Izbjegavajte ih: Ove seks poze žene najviše mrze!
"Studija razlaže rezultate međunarodne anonimne internetske ankete od 1208 muškaraca iz Australije, SAD-a, UK-a, Rusije, Novog Zelanda, Njemačke i drugdje", dodao je Maczkowiack. Seksualni terapeuti definiraju naknadnu skrb kao praksu tjelesne i emocionalne brige o partneru nakon bilo koje vrste seksualne aktivnosti kako bi se smanjili simptomi postkoitalne disforije.
"Postoji kombinacija kemije mozga i tijela koja se događa tijekom seksa koja zahtijeva neurokemijsko i psihološko zatvaranje koje dolazi s naknadnom njegom”, kaže dr. Dulcinea Alex Pitagora, psihoterapeutkinja i seksualna terapeutkinja. "Određene dobrobiti ovise o pojedincu, ali obično uključuju oslobađanje od stresa, osnaživanje, poboljšanu sliku o sebi i samopouzdanje te povećani osjećaj bliskosti i povezanosti s partnerima."
VEZANI ČLANCI:
Kakvi su osjećaji povezani s postkoitalnom disforijom? Maczkowiack je dodao da su neki od komentara muškaraca koji su sudjelovali i koji su iskusili tugu nakon seksa opisivali iskustva u rasponu od 'Ne želim da me se dodiruje i želim da me se ostavi na miru' do 'Osjećam se nezadovoljno, iznervirano i vrlo nervozno'. 'Sve što stvarno želim je otići i skrenuti pažnju sa svega u čemu sam sudjelovao', bio je još jedan uobičajeni odgovor.
Još jedan je opisao osjećaj "bez emocija i praznine" za razliku od muškaraca koji su imali pozitivno postkoitalno iskustvo, te su koristili deskriptore kao što su "osjećaj blagostanja i zadovoljstva" i blizine sa svojim partnerom, rekao je. Profesor Schweitzer je rekao da rezultati pokazuju da bi muško iskustvo seksa moglo biti mnogo raznolikije i složenije nego što se dosad mislilo.
Istraživanje pokazalo: Evo kako vaš tip osobnosti utječe na to koliko se seksate!