Koliko je uoči potopa jedinki svake vrste Mojsije sa sobom poveo na Arku? Gdje je Thomas Edison, izumitelj telefona, rođen? Koje su prve riječi koje je Louis Armstrong izgovorio kada je stao na Mjesec?
Ako ste odgovorili "dva", "Amerikanac" i "This is a small step..." u krivu ste! Naime, većina će tako odgovoriti, ali Mojsije nije napravio Arku, već Noa. Telefon nije izumio Edison, nego Bell, a na Mjesecu je bio Neil Armstrong, a ne Louis.
Ova su pitanja korištena u brojnim psihološkim istraživanjima kako bi pokazala jedan fenomen među ljudima, a znanstvenici su to nazvali Mojsijevom iluzijom. Istraživanje je originalno provedeno 1981. godine gdje je čak 80 posto ispitanika nasjelo na ovaj trik!
Ovakvim testiranjem istraživači pokušavaju otkriti koliko ljudi kritički gledaju na svijet, obraćaju li pozornost na činjenice i jesu li sposobni zapaziti laž koja je vješto prikrivena u pitanju.
U poznatoj studiji objavljenoj 2000. godine u magazinu "Psychological Science" navedeni su mehanizmi koji dovode do Mojsijeve iluzije. Postoji semantička sličnost, obojica su junaci, biblijski likovi, a druga sličnost je fonološka – jedno ime počinje s N, a drugo s M.
Koliko muškarci poznaju ženske beauty proizvode?
Ja bih rekao drugačije: dakle u prvom pitanju fokusirani smo na srž pitanja, a to je, koliko je predstavnika svake vrste ukrcano na arku, svi znamo da je to bio Noa a ne Mojsije, u drugom smo fokusirani gdje je Edison rođen, svi znamo tko je bio Edison pa se ne zamaramo greškom autora da nije izumitelj telefona, i treće svi znamo da je Armstrong prvi kročio na mjesec i više smo fokusirani što je tada rekao, a ne kako mu je ime. Dakle poanta je da se fokusiramo na pitanje a ono nam je u prvom dijelu rečenice već zadano, ostalim popratnim sadržajima se ne zamaramo do te mjere da ih niti ne primjećujemo.